Uvažujete o tom, že už si nebudete déle prošoupávat botky a utrácet peníze za lístky na MHD a jiné dopravní prostředky? Rozhodla jste se koupit si auto? Jenže nový vůz stojí hromadu peněz - i za ten nejlevnější model dáte kolem čtvrt milionu:-( A navíc od chvíle, kdy v něm odfrčíte od dealera domů, nezadržitelně ztrácí hodnotu (až o 1/3 původní ceny jen za první rok). Možností, kterou skousne i vaše peněženka, je nákup ojetého vozidla. Všeliká nebezpečí, jež vám při takovéto transakci hrozí, jsme se pokusili shrnout do několika následujících bodů:

1. V zásadě můžete koupit ojeté auto ze tří zdrojů – od dealera nových vozů, v autobazaru a od vlastníka. Za auto od dealera zaplatíte zpravidla více, ale zase máte jistotu, že bylo řádně prověřeno z hlediska „historie“ i technického stavu, včetně odstranění případných závad. V autobazaru si můžete vybírat z mnohdy obrovského množství aut a cena bývá často velmi příznivá, ale ne každý bazar vám zaručí deklarovaný technický stav a bezúhonnost auta (neboli nebylo-li minulému majiteli ukradeno). Přímý majitel auta může být výhodou i nevýhodou pro nakupujícího – ale každopádně podle osoby prodávajícího můžete soudit, jak bylo s autem nakládáno, můžete se vyptat na detaily, které vás zajímají, a můžete smlouváním výrazně srazit cenu. Myslete i na to, že první dva typy prodávajících vám zpravidla nabídnou i nákup pomocí leasingu, ale majitel bude chtít peníze cash.

2. Pokud se rozhodnete koupit ojetinu, věnujte nějaký čas výběru značky, modelu a stáří vašeho vysněného vozu. Pokud máte (anebo plánujete) tři děti a psa, nebude pro vás asi tím nejlepším tipem dvousedadlový sporťák. Pro podnikání a každodenní přepravu nákladu určitě oceníte kombíka nebo pick-up a do hor zase užijete vůz s náhonem na všechny čtyři. Pro rozhodování jsou sice užitečné zkušenosti vaše i jiných (kamarádka říkala, že značka XY je úplně nejlepší), ale také testy a statistiky zveřejňované v motoristickém tisku a auto-moto přílohách deníků – například tam najdete srovnání spolehlivosti a závadovosti vozů podle značek a stáří. To není zanedbatelná informace. Při přemítání o vašem budoucím voze uvažujte i o tom, kolik vás bude stát povinné ručení, pojištění apod.

3. Poté, co absolvujete zkušební jízdu, nenechte se unést jízdními vlastnostmi, pohodlnými sedačkami a kvalitním rádiem, ale povolejte si na pomoc odborníka – automechanika. Šikovného. Nezávislého. Ať už zadarmo (známý, milenec…) nebo za peníze, určitě vám může ušetřit spoustu zbytečně vyhozených peněz a zklamání. Nechte si od něj vypracovat seznam věcí, které je potřeba co nejdříve vyměnit, prověřit nebo opravit. Pokud najde drobnou závadu, můžete ukecat nižší cenu, pokud zjistí něco závažného, můžete jít včas o dům (bazar) dál.

4. Nikdy nekupujte auto, které je podezřele levné a podezřele krásné. Zjistěte si dopředu, v jakých relacích se cena vašeho vysněného vozu pohybuje na trhu. Nekupujte ani vůz, ve kterém vás nenechali projet, do kterého vám nedovolili nechat nakouknout mechanika a kterému chybí nějaké papírové náležitosti nebo vůbec nemá české doklady. Pečlivě porovnejte čísla v dokladech a na autě a přesvědčte se, zda nebyla přeražena apod. Podívejte se, zda opotřebení pedálů a vozu odpovídá počítadlu ujetých kilometrů. Nechte si ukázat servisní knížku. Nezapomeňte na sepsání platné kupní smlouvy.

5. V případě, že máte podezření, že vámi vyhlédnuté auto je kradené, zkuste si jeho parametry zadat ve vyhledávacím formuláři, který veřejnosti už nějaký čas nabízí internetové stránky Ministerstva vnitra. Pozor – v registru jsou pouze vozy provozované v naší republice a jejichž zmizení bylo nahlášeno policii ČR.