
1. V zásadě můžete koupit ojeté auto ze tří zdrojů – od dealera nových vozů, v autobazaru a od vlastníka. Za auto od dealera zaplatíte zpravidla více, ale zase máte jistotu, že bylo řádně prověřeno z hlediska „historie“ i technického stavu, včetně odstranění případných závad. V autobazaru si můžete vybírat z mnohdy obrovského množství aut a cena bývá často velmi příznivá, ale ne každý bazar vám zaručí deklarovaný technický stav a bezúhonnost auta (neboli nebylo-li minulému majiteli ukradeno). Přímý majitel auta může být výhodou i nevýhodou pro nakupujícího – ale každopádně podle osoby prodávajícího můžete soudit, jak bylo s autem nakládáno, můžete se vyptat na detaily, které vás zajímají, a můžete smlouváním výrazně srazit cenu. Myslete i na to, že první dva typy prodávajících vám zpravidla nabídnou i nákup pomocí leasingu, ale majitel bude chtít peníze cash.
2. Pokud se rozhodnete koupit ojetinu, věnujte nějaký čas výběru značky, modelu a stáří vašeho vysněného vozu. Pokud máte (anebo plánujete) tři děti a psa, nebude pro vás asi tím nejlepším tipem dvousedadlový sporťák. Pro podnikání a každodenní přepravu nákladu určitě oceníte kombíka nebo pick-up a do hor zase užijete vůz s náhonem na všechny čtyři. Pro rozhodování jsou sice užitečné zkušenosti vaše i jiných (kamarádka říkala, že značka XY je úplně nejlepší), ale také testy a statistiky zveřejňované v motoristickém tisku a auto-moto přílohách deníků – například tam najdete srovnání spolehlivosti a závadovosti vozů podle značek a stáří. To není zanedbatelná informace. Při přemítání o vašem budoucím voze uvažujte i o tom, kolik vás bude stát povinné ručení, pojištění apod.
3. Poté, co absolvujete zkušební jízdu, nenechte se unést jízdními vlastnostmi, pohodlnými sedačkami a kvalitním rádiem, ale povolejte si na pomoc odborníka – automechanika. Šikovného. Nezávislého. Ať už zadarmo (známý, milenec…) nebo za peníze, určitě vám může ušetřit spoustu zbytečně vyhozených peněz a zklamání. Nechte si od něj vypracovat seznam věcí, které je potřeba co nejdříve vyměnit, prověřit nebo opravit. Pokud najde drobnou závadu, můžete ukecat nižší cenu, pokud zjistí něco závažného, můžete jít včas o dům (bazar) dál.
4. Nikdy nekupujte auto, které je podezřele levné a podezřele krásné. Zjistěte si dopředu, v jakých relacích se cena vašeho vysněného vozu pohybuje na trhu. Nekupujte ani vůz, ve kterém vás nenechali projet, do kterého vám nedovolili nechat nakouknout mechanika a kterému chybí nějaké papírové náležitosti nebo vůbec nemá české doklady. Pečlivě porovnejte čísla v dokladech a na autě a přesvědčte se, zda nebyla přeražena apod. Podívejte se, zda opotřebení pedálů a vozu odpovídá počítadlu ujetých kilometrů. Nechte si ukázat servisní knížku. Nezapomeňte na sepsání platné kupní smlouvy.
5. V případě, že máte podezření, že vámi vyhlédnuté auto je kradené, zkuste si jeho parametry zadat ve vyhledávacím formuláři, který veřejnosti už nějaký čas nabízí internetové stránky Ministerstva vnitra. Pozor – v registru jsou pouze vozy provozované v naší republice a jejichž zmizení bylo nahlášeno policii ČR.
Nový komentář
Komentáře
Přemýšlela jsem dlouho, jak svoje auto dobře zabezpečit, protože jsem chtěla mít jistotu, že je opravdu v bezpečí. Po zvažování různých možností jsem nakonec narazila na systém zabezpčení auta od Sherlog, který mě hodně zaujal. Slyšela jsem na něj skvělé recenze a líbilo se mi, že nabízí nonstop ochranu auta. Navíc dokáže auto v případě krádeže rychle lokalizovat, což mě opravdu přesvědčilo. Když se k tomu přidá ještě spolupráce s policií, která zajistí rychlé nalezení auta, je to podle mě nejlepší možná volba. Uvažovala jsem i o dalších variantách, ale žádná mi nepřišla tak spolehlivá. Nakonec jsem si řekla, že Sherlog je sázka na jistotu, a dnes už vím, že jsem se rozhodla správně.
My už musím koupit auto skrz dceru, se kterou už musím být mobilní. Poradíte někdo prosím, kde pak auto nějak rozumně pojistit? U které pojišťovny?
Super článek, díky :) My jsme naši starou rachotinu zrovna před nedávnem zpeněžili přes výkup aut Liberec, protože jsme byli ve finanční krizi a potřebovali jsme co nejrychleji peníze. Teď už jsme ale zase na koni, a tak se pomalu díváme po autu novém - ty jízdní řády a vůbec jízdy autobusem s těmi rouškami jsou totiž fakt za trest.
Abych nekoupila auto do kterého bych musel hned hodně investovat do oprav, tak jsem si raději domluvila automechanika, který se mnou jel do autobazaru AAA auto, a s výběrem mi pomohl. Auto mi tam zkontroloval. Zaměstnanec autobazaru nám auto dokonce nechal zvednout na rampě, aby bylo možné si auto zkontrolovat i ze spodku. Rovnou jsem tam vyřídila i pojištění, abych mohla s autem hned jezdit.
Super! Tomu říkám užitečné rady! Já sama při nákupu auta z bazaru už párkrát málem naletěla, takže vím, jaké to je. Od té doby už kupuji auta jen z https://www.truck1-cz.com/ U těch jsem naštěstí nikdy neměla jediný problém. :)
můj muž by se napálit nenechal
mam doma muze co se vyzna v autech
Ťapina: tak to měl štětsí, s ní tam byl taky člověk, který to měl poznat a nepoznal nic
Užitečné rady. U nás naštěstí auto kupoval
, který se docela vyzná. Chtěli mu v bazaru prodat auto jako nebourané, ovšem nebylo, ale poznal to.
MOje kamarádka si to zjišťovala, navíc kupovala autoz bazaru od kamaráda a ...byl to svařák. Ze tří různých aut...
Ty rady jsou užitečné, je až k nevíře, že se stále najdou lidé, kteří si třeba nepozjišťují, zda auto není kradené.