Milé čtenářky, ve svém posledním příspěvku do časopisu Žena-in jsem vás nabádala, abyste se chopily rodinných peněz a staly se ministrem financí. Vím, že to není vůbec jednoduché, a možná jsem vás i trochu vyděsila. I ten nejlepší ministr však má své poradce, protože prostě nestíhá zpracovat všechny informace. Budu vás tedy dnes nabádat k tomu, abyste si i vy pořídily k tomu ministrování svého poradce.
Dříve byla starost o peníze jednoduchá. Vydělávali jsme všichni přibližně stejně, utrácelo se také mnohem jednodušeji, měli jsme vkladní knížku a tím to vše končilo. Dnes je vše komplikovanější. Finančních produktů jsou desítky, většině z nich nerozumíme, některé neznáme vůbec. A koneckonců, kde vzít čas a energii všechno pochopit? Dalším problémem je, komu věřit? Už jsme toho ve finančním světě zažili dost špatného - tunely, krachy bank, lákavé sliby o rychlém zbohatnutí a nakonec jen velké zklamání. Přitom řešení je tak jednoduché - když nevím, tak se zeptám. Zeptám se finančního poradce. Pokusím se vám jednoduše popsat, co od něj můžete očekávat:

- osobně vás navštíví na dohodnutém místě (u vás doma, v kanceláři, v příjemné kavárně, kdekoliv)

- aby pro vás mohl vymyslet to nejlepší, bude vás muset trochu vyzpovídat. Nebojte se, dobrý finanční poradce tyto informace nepředává dál, využije je při sestavování analýzy vašich příjmů, výdajů a potřeb

- na základě této analýzy vám sestaví finanční plán a nabídne nejvhodnější produkty

- jakmile souhlasíte s produkty, které vám nabídl, je schopen vyřídit veškerou administrativu spojenou s uzavíráním smluv

- v budoucnu by s vámi měl být v kontaktu vždy, když ho potřebujete, nebo vždy, když vás informuje o nových produktech

- aktuálně by měl přizpůsobovat finanční plán novým skutečnostem v rodině

Asi se ptáte, jak poznáte dobrého finančního poradce a kde ho najdete? Nejdůležitější je zjistit, pro jakou společnost pracuje, jakou má tato společnost působnost i historii a s kolika finančními ústavy spolupracuje. Zástupce jednoho peněžního ústavu není finanční poradce. Musí vám vždy nabídnout možnost volby. Podstatné je, že za tyto služby nemusíte platit. Většina finančních poradců pracuje zadarmo. V každém finančním produktu je totiž zahrnuta provize a ta je jejich odměnou. Jistě se mnou budete souhlasit, že je mnohem příjemnější řešit svůj finanční problém v klidu a ve vámi vybraném prostředí, než u přepážky v bance.
Jaké produkty vám může finanční poradce nabídnout? Jsou to všechny typy pojištění (životní, úrazové, nemovitostí, bytů...), stavební spoření, penzijní fondy, otevřené podílové fondy a další typy investic.
Návod k použití teď již máte, není se čeho obávat. Znovu zopakuji, že dobrý finanční poradce má pomáhat především lidem s běžnými příjmy. Příště se budeme věnovat tomu, jak se dá z mála udělat více, prostě budeme skládat korunku ke korunce.

Těším se na vás ve finanční poradně Žena-in.cz, kam se dostanete TADY a nebo kliknutím na záložku NA PORADNY na liště v horní části obrazovky.

Jana Hájková