Podíváme-li se do statistik, zjistíme, že většina rodinných peněz drobných střadatelů je uložena poněkud nerozumně, mnohdy jakoby úplně bez rozumu. Výnosy mnohdy nepokryjí ani inflaci, často peníze takzvaně prospoříme. Bohužel statistika nás neinformuje, kdo je to vlastně v rodině tou hlavou, která rozhoduje o tom, kam s penězi. Většinou to bývá tak, že muži mají velmi jasnou představu, jak by se s financemi mělo zacházet, ale na vlastní realizaci této představy jim již nezbývá čas. Apeluji tedy na vás, milé ženy, najděte si trochu času a uchopte rodinné finance do svých šikovných rukou. Ženy mají oproti mužům jeden zvláštní dar. Je to dar komunikace a umění naslouchat. Není nám také trapné oslovit odborníka a poradit se, nakonec nemusíme být vždy za ty nejchytřejší. S mnoha věcmi v životě si víme velmi dobře rady, máme svou kosmetičku, kadeřnici, psychoanalytika, zubaře atd. Přesto otázky týkající se peněz probíráme často s kamarádkami nebo se sousedy. Jsou to ti praví, kteří nám dobře poradí? Vlastního finančního poradce má zatím jen málokdo. Přitom on je tou osobou, která vám udělá pořádek v rodinné pokladně. Jistě vám hned přijde na mysl, že žádného finančního poradce nepotřebujete, protože horko těžko našetříte na to, co je životní nutností. To je však omyl. Dobrý finanční poradce má pomoci především těm, jejichž příjmy jsou zcela průměrné, a přitom mají své sny o krásných autech, dovolených a spokojeném důchodu. A co vás to bude stát? Nic! Dobří finanční poradci si nic neúčtují.
Co je to tedy za lidi a proč to dělají? Na to je jednoduchá odpověď. Z prodeje všech finančních produktů, které nabízejí, dostávají provizi od peněžních ústavů. Všimněte se toho množného čísla. Kvalitní poradce má vždy v portfoliu více finančních ústavů. Zástupce např. jedné jediné pojišťovny se těžko může nazývat finančním poradcem. Jediné, co po vás poradci budou chtít, je trochu vašeho času. Budou vám také klást různé otázky, které se týkají vaší rodiny a peněz. Na tomto základě vypracují analýzu a nabídnou vám řešení. Často vás seznámí s takovými produkty, o kterých jste neměli ani tušení, a ukáží vám, jak se dá z mála udělat hodně. Vznikne jednoduchý vztah - čím lépe budou o vás informováni, tím lépe vás obslouží.
Na jedno vás však musím upozornit, nečekejte zázraky do tří dnů. Peníze totiž chtějí čas. Čím více času budou mít, tím více jsou schopny přinést. Čas je nesmlouvavý, a co se týká stárnutí, je ke všem stejně spravedlivý. A o to tu také jde. Jedno víme jistě, jednou budeme staří, ale nemusíme být chudí. Často vídáme jakou dovolenou jsou schopni trávit vitální dědečkové a babičky ze zemí západní Evropy. Máme pocit, že musí být strašně bohatí. Ale to vůbec není pravda. Jenom se naučili brzy zacházet se svými penězi a v podstatě od své první výplaty mysleli na zadní kolečka. Během svého života uzavřeli různá pojištění, ať už životní, nebo důchodové a rozhodně nespořili způsobem Bank of matrace. Nyní si už jenom užívají. Často slýchávám od klientů, že se důchodu nedožijí. Vždy se divím, jak to vědí a kde se v nich bere ten pesimismus. Lepší varianta je vědět, že se dožiji a být na to připraven. Važme si tedy svého života, své pracovní síly a pečujme o ně i z finančního hlediska. O způsobech, jak se dobře zabezpečit do budoucna se jistě spolu budeme bavit na stránkách tohoto časopisu. Těším se na vaše dotazy. Jana Hájková>
Reklama