Od prvního okamžiku, kdy postavíte štěňátko na zem ve vašem bytě, začíná maratón povinností a bude záležet hlavně na vás, jak rychle se pejsek všemu naučí a z malého trapitele se tak stane milý společník. Prvním a určitě nejdůležitějším úkolem je naučit štěně čistotě, pak hned následuje výchova štěněte tak, aby se odnaučilo kousat všechno, co se kousat dá, což je jedna z hlavních štěněčích přirozeností. Tyto dvě zásady jsou naprosto nezbytné proto, aby s vámi pejsek mohl sdílet společnou domácnost.

Dodržování čistoty začneme psa učit od prvního dne. Pamatujte, že čím budete pečlivější a důslednější, tím se doba učení výrazně zkrátí. Pokud jsme právě přistihli štěňátko, kterak znečišťuje naše obydlí, musí následovat pokárání. Uchopíme štěně za kůži za krkem, přistrčíme ho k loužičce a důrazně zhodnotíme situaci hlasitým „fuj“. Důležité je, že štěně má z vašeho hlasu cítit pokárání, nikoli zlobu či vztek. Naopak při procházce v parku nebo na zahrádce štěně hlasitě chválíme a odměníme, když svou potřebu vykonalo na určeném místě. Nikdy netrestejte psa zpětně, po delší době. Také není naprosto nutné trestat štěně fyzicky. Pejsek je velmi vnímavý a dobře z vašeho hlasu pozná, že udělal chybu. Bývá to většinou člověk, kdo často selže ve vzájemné komunikaci. Protože nejen pes se učí rozumět řeči člověka, ale i člověk by se měl naučit pochopit, co se mu pejsek snaží sdělit. Například štěňátko, které v noci kňučí, může oznamovat, že se cítí samo a je mu smutno. Ale také to třeba znamená: „Člověče, potřebuji se vyvenčit. Vím, že tady doma se to nedělá, ale když mě neodvedeš ven, tak se to stane!“ A věřte, že když po několik nocí obětujete své pohodlí a vyvenčíte psíka třeba i po půlnoci, doba učení bude mnohem kratší. V žádném případě štěně netrestejte rukou. Když už opravdu uznáte fyzický trest za nutný, použijte složené noviny. Váš pejsek by k vám měl cítit důvěru, nesmí se vaší ruky bát.

Kousání. Drtivá většina štěňátek kouše všechno, co se kousat dá. Pokud dodržíte několik jednoduchých zásad, mělo by se vám podařit to ve velké míře omezit. Tyto zásady jsou:
1. zakoupit pro štěně hračky, které jsou ke kousání přímo určeny (kosti z buvolí kůže, vitamínové tyčinky, gumové hračky, míčky)
2. po dobu nezbytně nutnou odstranit z dosahu štěněte ohrožené předměty (obuv, rohožku u dveří, věci umístěné na nízkém stolku a podobně)
3. kdykoliv se štěně chystá ničit něco, co k tomu není určeno, okamžitě razantně zasáhnout a štěně pokárat


A rada poslední – když už váš pes zná povel „ke mně“ nebo „k noze“ a po zavolání k vám přiběhne, nikdy toho nevyužívejte k potrestání za jakýkoliv prohřešek. Pes si trest spojí s tímto povelem a bude se příště bát k vám přijít. Pokud už nastane situace, kdy potřebujete psa pokárat a on se schoval například pod pohovku, raději ho k sobě přivolejte pouhým posunkem. Pejsek, který ví, že něco provedl, ale zároveň vám důvěřuje, určitě přijde. Celým svým tělem bude vyjadřovat, jak moc ho mrzí, co udělal, a bude se vám omlouvat. Pak už záleží jen na vás, jestli budete mít to srdce mu ještě vyčinit.

Sylvie