Trénujte - než se vydáte se psem na dlouhou cestu autem, nejdříve si vyzkoušejte jeho chování ve voze na kratších tratích. Někteří psi nesnášejí cestování příliš dobře a je lépe zjistit tento fakt doma, než dva kilometry před hranicemi.

Myslete na bezpečnost - a to svoji, spolujezdců i psa samotného. Ideální je, pokud může váš mazlíček cestovat v odděleném prostoru, kde má dost pohodlí a zároveň nemůže ohrozit řidiče náhlými pohyby ani odvádět jeho pozornost.

Nezanedbávejte ho - pokud většinu vaší dovolené bude pes trávit sám zamčen v hotelovém pokoji, to jste ho rovnou mohli nechat doma. Nenechte ho strádat v neznámém prostředí a berte ho všude sebou. V zahraničí obvykle pejska pustí i do některých restaurací a jsou známi i psí cestovatelé, kteří navštívili některá menší muzea a hrady:-)

Plánujte - pobyt se psem je dnes součástí nabídky mnoha hotelů a penzionů, tyto informace bývají dostupné i přes internet nebo se dají zjistit telefonicky. Naplánujte si pobyt dopředu, abyste předešli zbytečným nepříjemnostem na místě (některé hotely totiž ubytují na pokoji pouze jednoho psa, nebo třeba záleží na psí rase – pudlíka vám ubytují bez problému, ale dogu přes práh nepustí.)
Také není od věci zjistit si dopředu, je-li možno v okolí psíka bez problému venčit (není nic horšího, než bloumat asfaltovými chodníky hledat alespoň centimetr čtvereční, kde by si mohl psík ulevit).

Buďte opatrní - nikdy nevíte dopředu, co se může přihodit – pes se třeba poleká neobvyklého zvuku, dostane se do křížku s jiným psem nebo dokonce s člověkem. Buďte tedy velmi předvídaví. Nechcete přece aby se vám pejsek daleko od domova v panice zaběhl nebo poranil. Pozor na děti! Zejména na větších shromážděních lidí se i přátelský pes může v leknutí ohnat po dotěrné dětské ručičce. A víte přece, že psi jsou pro malé děti něco jako magnety. Buďte ve střehu a pokud si nejste jisti, nechávejte psovi na nose košík, je-li okolo moc lidí.

Nenechávejte psa v autě - především ne v horku. Jsou známy hrůzostrašné příběhy doslova uvařených zvířat, která jejich páni zanechali v zavřeném autě na parkovišti v parných dnech.

Nezapomeňte na psí jídlo - vezměte s sebou na cestu pro psa vodu i jeho oblíbené krmení. Snažte se dodržovat jeho pravidelný režim a nekrmte ho „lidskými jídly“ pod stolem – nechcete mu přece na dovolené pokazit žaludek. Na delší výlety mu berte do batůžku na cestu pití, zvláště je.li vedro. Vy máte přece s sebou taky nějaký osvěžující nápoj.
Ať si má s čím hrát - zvláště na dlouhou cestu je dobré vzít psovi jeho oblíbené hračky, abyste nezjistili, že vám z nudy rozžvýkal autoatlas. Můžete mít po ruce pro jistotu i nějaké psí sušenky.