Když máte doma nastávající psí maminku, jste z toho celí pryč. Trochu se těšíte a hodně se bojíte. Bojíte se úplně všeho: aby byla v pořádku, aby byla zdravá štěňata, aby je čekala s tím pravým tatínkem, aby zvládla porod, aby uměla o svoje psí děti pečovat, aby si je včas rozebrali zájemci, aby… A těchhle aby je asi tři sta padesát.


Pokusme se alespoň některým obavám předejít. Vaše psí maminka bude v pořádku, pokud se o ni budete dobře starat. Než ji necháte nakrýt, měla by mít absolvována všechna očkování a rozhodně by měla být zdravá, ať už je, či není čistokrevným papírovým pejskem.
Strava v období březosti by měla být pestrá, dodávejte mamině hodně vitamínů v podobě zeleniny, zkuste i ovoce – z vlastní zkušenosti vím, že některé fenky mají „chutě“ jako lidské těhulky. Dodávejte fence více vápníku, aby netrpěly kosti a zuby, nejlépe v podobě vaječných skořápek rozmělněných na prach a vmíchaných do potravy. Rovněž se doporučuje dávat fenkám před vrhem mléko, odtučněné nebo zředěné, pokud na ně pejsek není zvyklý, mohl by mít potíže. Pes by měl za normálního stavu spořádat jednu dávku potravy večer, v období březosti dávku zvýšíme asi o polovinu a rozdělíme nadvakrát.
Pohyb v březosti je pro psí dámy stejně důležitý jako pro dámy lidské – v žádném případě nesmí fenka zcela zpohodlnět, potřebuje stále vycházky, v pokročilejším stadiu se pak vyhneme větším skrumážím psů – fenka se jich bojí a zbytečně bychom ji stresovali. Nesmíme opomenout také to, že pejskům tlačí jejich štěňátka na močový měchýř, a proto potřebují častěji venčit.
„A co ten vlastní vrh? Ví ten pes, co ho čeká? Mám mu pomáhat? Může se o štěňátka starat sama? Nemám zavolat lékaře?“ Na to jsem se zeptala pana doktora již zcela vystresovaná před tou událostí zpola hysterickým hlasem a on mi řekl, že: „Vlastní vrh bude jistě bez komplikací, pes je veden instinkty a zvládne to, můžeme mu trochu pomoci, ale štěňata si má fenka ošetřit, olízat a opatřit sama. A lékaře si zavolejte pro sebe, madam!“

Reklama