Mám ještě používat zubní niť, když si čistím zuby kartáčkem pravidelně dvakrát denně? I takhle může znít všetečná otázka. Ale pokud ji nepoložíte sami sobě, nýbrž svému zubnímu lékaři, dočkáte se s největší pravděpodobností odpovědi ANO. Proč?

Dentální nit je určená k odstraňování zbytků jídla a plaku z mezizubních prostor, kam se běžným zubním kartáčkem sotva dostanete. Zároveň se při „flosování“ (anglicky se zubní niti říká dental floss) masírují dásně, což je činí odolnějšími vůči zánětům a dalším potížím. Zubní nit bývá voskovaná a mnohdy je zároveň napuštěna fluoridovými sloučeninami, které napomáhají obnovování zubní skloviny, a prodává se buď nastříhaná nebo navinutá. Často obsahuje zubní nit ještě další „přísady“ (například mentol) pro lepší účinnost.

O správném používání zubní niti se poraďte se svým zubním lékařem, který vám i názorně předvede, jak na to. Obecně lze říci, že zubní nit používáme tak, že ji zasuneme pomocí palce a ukazováčku obou rukou postupně mezi všechny zuby a klouzavými pohyby (opakujeme v jednom místě cca dvakrát) čistíme.

Mezi nejoblíbenější zubní nitě u nás patří nitě značky Reach, které na náš trh dodává firma Johnson & Johnson. Jedná se dentální nit voskovanou mentolovou s fluoridem, dentální nit zvláště šetrnou k dásním se svěžím mentolem a novinku - dentální nit s bělícím účinkem.

Právě teď na Ženě-in probíhá čtenářské testování zubní mentolové niti s fluoridem Reach. O výsledcích testu si brzy budete moci přečíst i vy.