Určitě i vy jste se někdy setkali s člověkem, kterému nepěkně zavánělo z úst. Takoví lidé nejsou ve společnosti příliš oblíbeni, ale bohužel si velmi často tento svůj handicap ani neuvědomují a jejich okolí se zase stydí je na to upozornit. Chcete mít jistotu, že váš dech je svěží a vonný? Potřebujete pět P:
1. Péče o ústní dutinu – na povrchu špatně vyčištěných zubů se usazuje bakteriální plak, který může způsobit záněty dásní, jež mimo jiné mají neblahý vliv na svěžest vašeho dechu. Proto nepodceňujte čištění zubů, a to i prostorů mezizubních (například za pomoci dentální nitě).
2. Potřebujete sliny – nedostatek slin v ústech je dalším z možných původců nevábného dechu. Může být způsoben například některými léky, ale také třeba kouřením, které vysušuje ústní dutinu, nebo nesprávným dýcháním. Jednou z velmi účinných metod obnovení produkce slin v ústech a osvěžení dechu je žvýkání žvýkaček bez cukru.
3. Potraviny a nápoje - strava dovede také pěkně negativně „otrávit“ ovzduší kolem vás, zejména pokud si rádi dopřáváte jídla s cibulí, česnekem, ale dechu neprospívá ani káva nebo alkohol. Řešením je omezení příjmu takových potravin a nápojů nebo alespoň mějte vždy po ruce žvýkačku…
4. Pozor na nemoci – špatný dech není jen společenským problémem, on může také signalizovat, že s vaším zdravím není něco v pořádku. Například v případě zánětu mandlí nebo bolesti v krku jsou zainteresovány bakterie, které způsobují nepěkný zápach z úst. V takovém případě pomohou například antibakteriální ústní vody, ústní gely nebo pastilky. Bakterie se mohou také vyskytovat například na jazyku, proto dokonce existují i speciální škrabky na jazyk, které mohou pomoci problém řešit. Zápach z úst může také být průvodním znakem vážných zdravotních potíží, například cukrovky, nemocí jater nebo ledvin.
5. Poraďte se s odborníky - pravidelná návštěva u zubaře je nejlepší věcí, kterou můžete pro své zuby i pro svůj dech udělat. Jestli lékař zjistí, že potíže jsou způsobeny nesprávnou ústní hygienou, vysvětlí vám správný postup a případně doporučí další pomůcky či medikamenty. S podezřením na zánět dásní vás odešle na odborné parodontologické vyšetření nebo vám poradí návštěvu praktického lékaře či jiného specialisty.