Už rok hledám práci a došla jsem k poznatku, který je v přímém rozporu s tím, co mi doma vždycky říkali. Není to tak, že když se budete dobře učit a získáte vzdělání, budete mít potom daleko větší možnosti než lidé bez vzdělání.
Zdá se vám to absurdní? Přečtěte si, jak se hledá doktorce filosofie práce v Čechách.
Práci hledám už rok. Je mi pětatřicet, mám osmiletou a pětiletou holčičku a doktorát z filosofie. Kromě toho mám i hodného muže, který nás uživí a k tomu, abych šla pracovat mě vede pocit zmaru. Pocit, který mi říká, že když ráno holky odejdou do školy a do školky ( kam chodí ta mladší na dopoledne proto, že se se mnou už nudí), tak já nemám doma do čeho píchnout. Byt se leskne jako zrcadlo, mám vzorně navařeno a napečeno, ale schází mi pocit, že jsem aspoň trochu užitečná.
Na druhé straně stojí pochopitelně touha být dobrou mámou a dětem se ještě věnovat. Měla jsem za to, že když mám to dobré vzdělání, nebude problém tyhle dvě touhy sladit a najít si nějakou, klidně i nekvalifikovanou práci, na částečný úvazek nebo s flexibilní pracovní dobou. Jen abych dělala něco, abych ztratila pocit marnosti. Manžel mě podporoval, ale od počátku upozorňoval, že na překážku budou především děti.
Jak moc se mýlil! Zjistila jsem, že nevětší překážkou v nalezení práce je moje vzdělání. Práci, kde bych je mohla uplatnit a kde mi za vzdělání zaplatili, nemohu vzít, protože je sice s flexibilní pracovní dobou, ale ono „flexi“ tady znamená ochotu pracovat každý den 10-12 hodin. Flexibilní není pracovní doba, flexibilní musíte být vy. Naopak práci, jakou požaduji, mi dát nemohou, protože jsem „překvalifikovaná“, ano čtete dobře, tohle slovo se pevně uchytilo v moderním personalistickém slovníku. Znamená, že požadujete práci s nižší kvalifikací, než jste dosáhli.
Během mnoha pohovorů, které jsem za poslední rok absolvovala, jsem zjistila, že překvalifikovaný, to je něco jako malomocný, nakažený morem nebo minimálně zavšivený. Překvalifikovaných se každý bojí tak, že je nepustí ani ke vstupnímu pohovoru do personální agentury. Překvalifikovaní mohou tak maximálně vyplnit dotazníky, tím pro agentury a budoucí zaměstnavatele končí.
Možná se dočkáme toho, že překvalifikovaní budou internováni do jakýchsi táborů, aby nebyli společnosti příliš na očích. Po vzoru leprosarií se budou budovat daleko za městy a vstup tam bude pouze pro příbuzné internovaných a na zvláštní povolení. Děti o nich budou mluvit jen šeptem a seznamy překvalifikovaných bude mít toliko tajná policie.
Protože se nechci dožít tohoto potupného konce vyvrhele společnosti, do příštího dotazníku uvedu do kolonky vzdělání „středoškolské“ – uvidíme, co to udělá:-)

Překvalifikovaná
Reklama