Říká se, že vkusně zabalený dárek je teprve skutečný dárek, a proto bychom si měli dát trochu práce s balením. Myslet na to, abychom sladili papír s mašlí, a pokud budeme balit více dárků, aby celkově barevně ladily a umocnily sváteční atmosféru. Jsou dárky, které se balí velmi špatně, ale vždy stačí malý nápad… Dárky s nepravidelným tvarem je dobré před balením dát do krabičky vhodné velikosti.
Papír odměříme podle velikosti krabice a na přesah necháme na každé straně 5 cm. Hranu papíru, kterou budeme navrchu překládat založíme 1 cm dovnitř. Tím zakryjeme možnou nerovnost při stříhání papíru. Na přichycení je nejlepší používat maličké kousky průhledné izolepy, lépe však oboustrannou lepící pásku.
Zabalit jednoduchou krabici zvládne asi každý, ale co s lahví nebo podobným předmětem válcového typu? I zde je jednoduchá rada - obalíme papírem, přičemž na dno necháme přesahovat papír o délce poloměru dna a poté jej složíme na dno a přichytíme lepenkou. Kolem hrdla uvážeme mašli a pak máme několik možností - buď necháme papír tak, jak je, nebo ho zubatě nastříháme a ještě další možnost je nastříhat až k zátce tenké proužky a nechat je vytvořit „vodotrysk“. Pro tento efekt je dobré omotat láhev papírem několikrát dokola, přičemž potom nenecháváme přesah na dno, protože by byl velmi silný a špatně by se překládal. Místo toho pouze průhlednou izolepou přichytíme papír k lahvi křížem přes dno.
Na ozdobení tenkého dárku (krabička CD, bonboniéra apod.) můžeme vytvořit navrchu balíčku vějířek. Stačí nechat na jedné straně přesah papíru cca ve stejné šíři, jako je šíře balíčku, a pak jej naskládat jako harmoniku. Vprostřed přichytíme harmoniku lepící páskou k balíčku, zvedneme střední hrany k sobě a také je slepíme. Doprostřed ještě můžete naaranžovat mašli.
No a pro všechny hračičky a vtipálky je dobrým tipem na balení známá matrjoška. Pro začátek sežeňte alespoň pět do sebe zapadajících krabiček. Do nejmenší dejte dáreček a balte a balte…

A při balení nezapomeňte, že není ani tak důležité, kolik dáváte, ale jak dáváte…