Kdy je kalendář k hubnutí a formování postavičky nejpřívětivější? No přece na Nový rok. Kdy jindy než prvního ledna zbývá do vytáhnutí plavek ze skříně ještě minimálně pět měsíců?
Ponechme zbytečnou filosofickou debatu o mizivém úspěchu novoročních předsevzetí a raději rovnou do toho. Pravidelný pohyb nám může jen přinést. Kromě „pneumatičky“ na bříšku může zlikvidovat i nervozitu a deprese.
Cítíte se po příchodu z práce vyčerpaná a unavená? Zkuste si na dvacet minut protáhnout „kostru“. Když se totiž věnujete nějakému cvičení, relaxace a pocit uvolnění pak přicházejí automaticky. Zaženete hněv a rozčilení, zlepšíte kondici a posílíte sebevědomí. Vhodný pohyb je také součástí prevence mnoha nemocí. Při pravidelném skotačení se můžete s obezitou, cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem rozloučit, nebo ještě lépe, nikdy nepotkat. Způsobů, jak se pěkně prohýbat (tedy ne u stolu) je spousta. Jen si vybrat.
Jedním z nejnenáročnějších typů pohybu je turistická chůze. Pokud se nebudete procházet okolo dálnice, můžete tím jen získat. Zlepšíte si páteř, poznáte zajímavá místa a odbouráte stres. Pokud vás už pouhé vycházkování nebaví, můžete trošku přidat do kroku. Při běhání byste však měli pamatovat také na svoje klouby. Výběr vhodných bot a měkkého terénu je pro tento druh sportu klíčový. Pokud z nějakého důvodu běhat nemůžete, zkuste kolo. Ke kloubům je šetrné a navíc poznáte i spoustu zajímavých míst.
Jestli je vám venku zima, zvolte třeba aerobic nebo kalanetiku. Pokud znáte základní zásady nebo doma máte dobrou videokazetu, můžete cvičit klidně jen v obýváku. Je asi zbytečné připomínat, že aerobic spíše spaluje tuky, zatímco kalanetika posiluje svalstvo. Bolí vás z dlouhého sezení v práci za stolem záda a nemáte náladu někde „lítat“? Zajděte si dvakrát týdně na půl hodinky do bazénu. Plavání uvolní ztuhlá záda a nezatíží klouby.
Zkuste od nového roku alespoň jeden z našich tipů a časem můžete přibrat i sezónní sporty jako bruslení, lyžování, běžkování, pak volejbal, košíkovou, stolní tenis nebo fotbal. Kolektivní sporty navíc utužují mezilidské vztahy. :-) Jako třešničku na dortu můžete zkusit jógu. Vždycky po pořádném fyzickém zápřahu se můžete příjemně uvolnit a odpočinout si. Jogínské cvičení by však mělo na řadu přicházet vždy až po sportování.
Reklama