
I když se obkladačky na první pohled blyští jako plesová korunka a okolí záchodové mísy voní po jablcích, nemusíte mít ještě úplně vyhráno. Nánosy prachu a usazenin se před vámi možná schovaly, ale bakterie a jiné mikroorganismy jsou přítomny, i když je pouhým okem nevidíme. Co tedy s nimi? „Bakterie nás mohou ohrozit zejména na pracovních plochách a pomůckách. Pokud nedodržujeme hygienické zásady a zanedbáváme navíc i osobní hygienu, mikroflóra nám může způsobit střevní potíže, salmonelu, žloutenku a podobně,“ vysvětluje hygienička Dana Walterová. Podle ní by se zanedbaná hygiena našeho domácího prostředí mohla šeredně vrátit.
„Nejvíce rizikové je pomocné kuchyňské prkénko, na kterém hospodyňka porcuje syrové kuře, krájí chléb a nebo připravuje zeleninový salát,“ dodává hygienička.
Nezbezpečí bakterií samozřejmě nehrozí jen v kuchyni, ale své si z hlediska hygieny zaslouží koupelna a toaleta. „Záchod a koupelna by se měly umývat jednou denně přípravkem s odmašťovací schopností. Jednou až dvakrát týdně je nutné provést důkladnou dezinfekci nějakým účinnějším prostředkem,“ doporučuje Walterová. Podle ní by mohlo zejména u alergiků a osob s citlivou pokožkou neplánované setkání s bakteriemi způsobit kožní infekce nebo záněty. Pokud si navíc zapomeneme umýt ruce, mohli bychom si nebezpečnou mikroflórou zkontaminovat i potraviny.
Při velkém i malém úklidu v domácnosti si zkuste vzít na pomoc přípravek obsahující chlornan sodný, protože jenom takové jsou schopny zničit všechny známé druhy mikrobů, které ohrožují váš domov. Vyzkoušejte zvláště účinný čistící a desinfekční prostředek Domestos, který nejen ničí všechny bakterie, ale také vyhubí plísně, odstraňuje zažranou i mastnou špínu i skvrny a má bělící účinky. Chlornan sodný v Domestosu se vzápětí po použití rychle rozpadá na sůl a kyslík, povrchově aktivní látky se také rychle rozkládají. Nemusíte se proto bát jakéhokoliv zdravotního rizika, ani když máte doma děti nebo čtyřnohé mazlíčky. Čištěný povrch je ihned suchý a nejsou na něm žádné škodlivé ani jedovaté látky. Domestos můžete používat ředěný na podlahy, kachličky, umyvadla, pracovní i jiné větší plochy v domácnosti a také při bělení prádla. Neředěný na čištění toalety, odtoku vany a kuchyňského dřezu, popřípadě k čistění a desinfekci jiných silně znečistěných míst, zejména všude tam, kde se mohou vyskytovat bakterie nebo plísně.
„Pokud jsou doma malé děti nebo je domácnost početnější, měl by se pečlivý úklid koupelny a toalety provádět denně,“ upozorňuje hygienička Walterová.
Nový komentář
Komentáře
tak jsem se dnes podival na www.zadnyvodnikamen.cz a zjistil jsem tvrdou vodu, holt musim pouzivat zmekcovace :((
na spinu pouzivej domestos a asi mas tvrdou vodu, podivej se na www.zadnyvodnikamen.cz
Curbes v toalete(asi z trubek), jak na to??
Domestos je hrozný. Sice tvrdí na obalu, že desinfikuje, ale jak, když vůbec nečistí?
Domestos používám ráda, příjde mi lepší než všechny ty Ducky, Brefy apod.
ja si domestosem odbarvila mop co s nim myju podlahu..byval tmave modry a pak jsem ho jednou z kyblu vytahla ciste bily
Domestos nepění - ono to asi není potřeba, ale vypadá to divně. Já ho kupuju, na to běžné mytí stačí.
Taky jsem to dopracovala na denní úklid. Já dělám s barvama a s lepidlem, chlap s pájkou a bůhví čím, syslík chodí z venku jak
a po týdnu už bych koupelnu neumyla...
Záchod doopravdy musím denně mýt, protože mám 2a1/2letého kluka který čůrá ve stoje u záchodu a občas se netrefí.Večer už je to cítit a musím uklízet.
Obzvláště v domácnostech s malými dětmi je sterilní čistota zločin! (tedy právě naopak, než tvrdí trapné reklamy). Kdo nezíská imunitu proti co nejvíce bakteriím jako dítě, ten už to nedožene a sama znám ve svém okolí pár lidí, kteří jsou nemocní pomalu co měsíc. Není o co stát.
No už se vidím jak denně uklízím záchod a koupelnu. To by se mi fakt chtělo.