Probíhal i u vás doma předvánoční úklidový průvan? Dostaly vaše kuchyně, předsíň, koupelna, toaleta, záclony, lustry, závěsy a pohovka přídomek „zase jako nové?“ Podle odborníků by však velký úklid měl být samozřejmostí minimálně každý týden.
I když se obkladačky na první pohled blyští jako plesová korunka a okolí záchodové mísy voní po jablcích, nemusíte mít ještě úplně vyhráno. Nánosy prachu a usazenin se před vámi možná schovaly, ale bakterie a jiné mikroorganismy jsou přítomny, i když je pouhým okem nevidíme. Co tedy s nimi? „Bakterie nás mohou ohrozit zejména na pracovních plochách a pomůckách. Pokud nedodržujeme hygienické zásady a zanedbáváme navíc i osobní hygienu, mikroflóra nám může způsobit střevní potíže, salmonelu, žloutenku a podobně,“ vysvětluje hygienička Dana Walterová. Podle ní by se zanedbaná hygiena našeho domácího prostředí mohla šeredně vrátit.
„Nejvíce rizikové je pomocné kuchyňské prkénko, na kterém hospodyňka porcuje syrové kuře, krájí chléb a nebo připravuje zeleninový salát,“ dodává hygienička.
Nezbezpečí bakterií samozřejmě nehrozí jen v kuchyni, ale své si z hlediska hygieny zaslouží koupelna a toaleta. „Záchod a koupelna by se měly umývat jednou denně přípravkem s odmašťovací schopností. Jednou až dvakrát týdně je nutné provést důkladnou dezinfekci nějakým účinnějším prostředkem,“ doporučuje Walterová. Podle ní by mohlo zejména u alergiků a osob s citlivou pokožkou neplánované setkání s bakteriemi způsobit kožní infekce nebo záněty. Pokud si navíc zapomeneme umýt ruce, mohli bychom si nebezpečnou mikroflórou zkontaminovat i potraviny.
Při velkém i malém úklidu v domácnosti si zkuste vzít na pomoc přípravek obsahující chlornan sodný, protože jenom takové jsou schopny zničit všechny známé druhy mikrobů, které ohrožují váš domov. Vyzkoušejte zvláště účinný čistící a desinfekční prostředek Domestos, který nejen ničí všechny bakterie, ale také vyhubí plísně, odstraňuje zažranou i mastnou špínu i skvrny a má bělící účinky. Chlornan sodný v Domestosu se vzápětí po použití rychle rozpadá na sůl a kyslík, povrchově aktivní látky se také rychle rozkládají. Nemusíte se proto bát jakéhokoliv zdravotního rizika, ani když máte doma děti nebo čtyřnohé mazlíčky. Čištěný povrch je ihned suchý a nejsou na něm žádné škodlivé ani jedovaté látky. Domestos můžete používat ředěný na podlahy, kachličky, umyvadla, pracovní i jiné větší plochy v domácnosti a také při bělení prádla. Neředěný na čištění toalety, odtoku vany a kuchyňského dřezu, popřípadě k čistění a desinfekci jiných silně znečistěných míst, zejména všude tam, kde se mohou vyskytovat bakterie nebo plísně.
„Pokud jsou doma malé děti nebo je domácnost početnější, měl by se pečlivý úklid koupelny a toalety provádět denně,“ upozorňuje hygienička Walterová.
Reklama