Před dvěma týdny jsme v této rubrice uveřejnili článek o homeopatii a vyzvali jsme vás, abyste pokládali své otázky vztahující se k této léčebné metodě. O odpovědi na ně jsme pak požádali známého homeopata MUDr. Miloše Rýce.

Otázka: Dobrý den, prosím, jaký homeopatický lék by se dal použít na sklerodermii (maminka, 59 let, nyní nemoc v ohraničené fázi, zatím léčeno před měsícem vysokými dávkami antibiotik??-injekčně pod dohledem lékaře, léčení ampicilinem odmítnuto).
MUDr. M. Rýc: Toto závažné kožní onemocnění, u kterého není jasná příčina, se léčí velice obtížně všemi typy terapie, homeopatii nevyjímaje. Nicméně máme v našem homeopatickém arzenálu hned několik léků, které podobné příznaky v pokuse vyvolávají a proto by je – dle homeopatického pravidla podobnosti – měly dokázat i léčit. Rozhodně by tedy stálo navštívit lékaře zabývajícího se homeopatií, která v případě tohoto onemocnění může hrát roli významného doplňku ke klasické terapii.

Otázka: Dokážete, prosím, poradit homeopatický lék proti tendenci „zajídat stresy jídlem“? (žena, 35 let).
MUDr. M. Rýc: Takto od stolu nelze homeopatický lék určit, neboť ke správnému výběru je třeba o pacientce znát mnoho dalších podrobností a informací, které s problémem zdánlivě nesouvisí. Jedním z možných léků je třeba Antimonium crudum, ale rovněž Pulsatilla a mnoho dalších. Vzhledem k tomu, že může jít o psychicky podmíněnou poruchu příjmu potravy, by bylo nejvhodnější, kdyby pacientka navštívila psychiatra, který se zabývá také homeopatií.

Otázka: Dá se nějak obejít nařízení, že na monokompozitní homeopatický lék musím mít lékařský předpis?
MUDr. M. Rýc: Monokomponentní homeopatika se postupně dostávají z vazby na lékařský předpis a v několika měsících nebude již při jejich vydávání v lékárnách požadován lékařský předpis.

Otázka: Dobrý den, jsem zastáncem homeopatie, snažím se vždy léčit pokud je to jen trochu možné přírodními způsoby, a většinou mi homeopatika pomohou, chci se však zeptat, několik lékařů mi tyto léky doporučilo, avšak nikdo mi nedělal žádné psycho testy, jež by správně měly být. Mohu je sama někde sehnat, abych věděla, co je pro mě nejlepší. Bohužel v okolí je většina lékařů takových, že tady když jinak nedáte, tak vám teda ty homeopatika, co máte vyzkoušeny napíšu, ale stejně tomu nevěřím... apod. Je v okolí Hradce Králové nějaký odborník na homeopatii?
MUDr. M. Rýc: Není pravdou, že by homeopatické vyšetření muselo zahrnovat „psychotesty“. Pořád je třeba mít na paměti, že zakladatel homeopatie dr. Samuel Hahnemann (1755 – 1843) zdůrazňoval, že tuto metodu léčby dal k dispozici k úlevě pacientů zejména od běžných každodenních onemocnění, se kterými se setkával (sezónní onemocnění, infekce a podobně). Nepamatuji se, že bych v jeho pracech někde četl něco o psychotestech, například při léčbě ekzému…
Co se týče nedůvěry některých kolegů k homeopatii, tam je třeba zdůraznit, že většinou vyslovují (zcela nevhodně přes své pacienty!) své osobní názory, ponejvíce založené na zkreslených, neúplných nebo zcela mylných informacích o této metodě léčby. Osobně spolupracuji s celou řadou kolegů z různých odvětví medicíny, kteří mají k homeopatii skeptický postoj, ale jsou natolik tolerantní, že si to nechávají pro sebe a pacienty se zájmem o homeopatickou léčbu mi posílají do ordinace. Je to zkrátka problém nedostatečné popularizace, edukace a věcné diskuze, čili faktické neexistence homeopatické tradice v naší zemi (o toleranci a respektu k odlišnému názoru darmo mluvit).
V Hradci Králové je hned několik zkušených lékařů, kteří se zabývají homeopatií.


Otázka: S homeopatií nemám ještě žádné osobní zkušenosti, ale měla bych dotaz. Můj syn velmi trpí na opary, při každém menším nachlazení se mu okamžitě objeví. Když má angínu nebo chřipku rozlezou se u opary i na tváře a jsou velmi bolestivé a nepříjemné. Má homeopatie nějaký přípravek kterým by se to dalo zmírnit?
MUDr. M. Rýc: Léčba oparů patří mezi náš denní chleba. Homeopatie neumí vypudit virus z těla, ale obvykle se jí daří výrazně zvýšit práh citlivosti pacienta k vyvolávajícím okolnostem či stavům. Výsledky léčby bývají velice uspokojivé, avšak neexistuje jediný lék, který by se dal paušálně doporučit. Ten vzejde z individuálního pohovoru s konkrétním pacientem. Platí zde to, co je pro homeopatii typické a co ji odlišuje od školní medicíny. Jedna nemoc neznamená automaticky stejný lék pro všechny (pro příklad si uveďme, že jen kašel se vyskytuje v obrazech několika set (!) homeopatických léků). S opary to není tak dramatické, nepůjde o stovky, ale zcela jistě o desítky možností. Smyslem interview s pacientem je vyselektování té správné cesty, tedy léku (či několika málo léků), který(é) obrazu pacientovy nemoci nejvíce odpovídá(ají).

Otázka: Mně je homeopatie moc sympatická, ale zároveň mám z těch přírodních léčiv trošku strach. Kdysi jsem užívala přírodní přípravek Gynex na podporu ovulace a úpravu cyklu. Dopadlo to tak, že když jsem po asi 3/4 roce přípravek přestala užívat, měla jsem cyklus upravený tak, že jsem krvácela skoro celý měsíc a zastavily to zase až umělé hormony. Od té doby mám problémy s ovulací, nedaří se mi otěhotnět a hlavně už mám z přírodních léčiv strach.
MUDr. M. Rýc: Po mém soudu nelze dávat do jednoho pytle fytofarmaka a homeopatika. Jediné riziko nesprávně vybraného homeopatického léku je to, že se nestane vůbec nic. Homeopatika pracují s informací a tu nelze předávkovat či nějak špatně podat. V protikladu k tomu, co se zhusta traduje, není pravdou, že homeopatika působí pomalu a zdlouhavě. Správně vybraný lék totiž účinkuje efektem „všechno, nebo nic“ a informace v něm obsažená bud nalezne v organismu odezvu nebo ne a tato odezva pak musí být pacientem popsaná jako výrazná změna stavu. Nepamatuji se, že bych v homeopatii čekal tři čtvrtě roku na to, až se něco stane.
Homeopatie se tedy nebojte, je to jedno z mála odvětví v medicíně, které skutečně nepoškozuje pacienty.


Otázka: Mám s homeopatii moc dobré zkušenosti. Doma máme doslova zásobu malých flaštiček s kuličkama proti kdečemu... Tady se prodávají především jako kuličky, ale i jako kapky volné po střední hodnoty dávkování. Silnější jen na recept - takže když máme nějaký neduh, kouknu do homeopatické knížky a šup do lékárny. Zajímavé je, že v knížce jsou nejdříve řazeny typy lidí (podle povahy a způsobu chování) a pak teprve jednotlivé nemoci. To znamená, že já beru na kašel něco jiného než syn atd. To by mne zajímalo docela podrobněji, vím že někteří homeopaté se tímto hodně řídí, nejdřív si zjistí, co jste za člověka a pak vám předepíší lék. Každopádně homeopatie je návrat k přírodě - a to se mi líbí...
MUDr. M. Rýc: Existuje vícero přístupů k homeopatii a je třeba rozlišovat, co chcete léčit. Pokud přijde pacient se sezónním kašlem, pak je zcela nesmyslné rozebírat mu osobnost. Nedělal to žádný homeopatický velikán a zkušení homeopaté naleznou správný lék během několika málo minut na základě omezeného počtu otázek týkajících se kašle. Takto se chováme zejména k akutním onemocněním všeho druhu a předepsaná homeopatika jsou nejčastěji doporučována v nižších až středních ředěních (potencích, dynamizacích) a podávají se i několikrát za den. K úlevě má dojít rychle, řekněme do 48 hodin.
Jiná situace nastane, pokud chcete léčit pacienta s chronickým onemocněním (opakující se infekty, letité ekzémy a podobně). Tady skutečně platí, že musíte vybrat zejména tzv. „terénní“ lék, tedy homeopatikum, které odpovídá pacientovým reakcím v čase a zohledňuje i psychické reakce a stavy. Zvolený lék (či léky) se předepisují ve vyšších ředěních a podávají se jedenkrát týdně až jedenkrát měsíčně. Zlepšení stavu se dá očekávat tím rychleji, čím je onemocnění „čerstvější“, obvykle během 1 – 2 týdnů.


Otázka: Můj čtyřletý syn je často nemocný a doktorka nám předepsala homeopatika. Můj muž je ale proti a říká, že jsou to nesmysly a že je to placebo, což u dětí nemá smysl. Co na to vy pane doktore?
MUDr. M. Rýc: Odpověď lze pojmout z několika pohledů. Homeopatie není nesmysl a placebo je tak jako tak nejlepší lék (to ostatně tvrdil jeden z nejvzdělanějších lékařů – homeopatů dr. Kent z USA). Z toho plyne, že placebo má velký smysl a homeopatie o to větší, že je víc než placebo (což bylo prokázáno v řadě dvojitě slepých studií, které zkoumaly homepatikum proti placebu). Manžel nechť si přečte nějakou publikaci popisující vedlejší účinky chemických léků. Pak mi dá jistě za pravdu, že není vůbec špatné – v případech, kde je to indikované a plně pod dohledem ošetřujícího lékaře – předepsat, nebo chcete – li „zkusit“ – homeopatika před tím, než sáhneme k chemikáliím (proti kterým vůbec nic nemám, pokud jsou předepisovány uvážlivě).
Jinou rovinou pohledu je moje zkušenost, že u pacientů s negativním postojem k homeopatii, dosahuji s homeopatiky tradičně podstatně lepších výsledků než u těch, kteří této metodě bezmezně věří. A to je zkušenost, která jde zcela zásadně proti teorii placeba.


Otázka: Dcera má velmi časté záněty nosohltanu, prakticky vždy jí rýma přejde do uší a následuje dlouhá neschopnost a nepříjemné léčení. Existuje nějaký účinný homeopatický lék, který by tomuto zamezil? Jsem opravdu bezradná, trvá to tak už léta.
MUDr. M. Rýc: Ideální případ pro homeopatickou léčbu. Správný lék(y) však musí nalézt lékař s homeopatickou erudicí.

Bližší informace o homeopatii se můžete dozvědět na adrese www.homeopatie.net nebo na adrese INFORMAČNÍ CENTRUM PRO HOMEOPATII A HOMEOPATICKÉ LÉKY, Na Bojišti 2, 120 00 Praha 2.připravila
Reklama