Když jsem v říjnu plánovala svoji lektorskou činnost na listopad a prosinec, zařadila jsem kurz výroby adventních věnců jen dvakrát - na konci listopadu a začátku prosince. Velmi mne však překvapilo, že oba kurzy byly téměř ihned plné a tak jsem velmi ráda přidala další kurzy a jsem moc ráda, že je o ně zájem. Každý rok totiž trpím, když vidím, že si lidičky kupují věnce hotové, protože si myslím, že právě adventní věnec je víc než cokoli jiného nejkrásnější vlastnoručně vyrobený. Nese potom jasné poselství toho, kdo ho vyrobil, a výroba adventního věnce je pro mne symbolem začátku vánočního období.
Milá je už dlouhá procházka s dětmi, kdy hledáme vhodné větvičky. Na začátku prosince jsou nejlepší větvičky stříbrného smrku nebo jedle, určitě nebrat smrk, protože ten znamená jen hromadu jehličí všude kolem. Ale protože nejhezčí je věnec z několika typů zeleně, tak zkuste i větvičky zajímavých dřevin, které rostou všude kolem a jsou stálozelené - například buxus. Je jich celá řada a roky si říkám, že musím zjistit, jak se jmenují, ale bohužel dodnes jsem se k tomu nedostala.
Jako podklad je nejlépe použít slaměný věnec, který seženete v každém květinářství. Jeho výhodou je, že dokáže udržet vlhkost a tudíž můžete věnec průběžně rosit a tak prodloužit jeho životnost. Pokud použijete polystyrenový podklad, doporučuji ho před zdobením omotat zelenou látkou nebo v krajním případě zeleným krepákem (pozor, potom nevlhčete, krepák pouští barvu). Ale pokud nemáte ani jeden z těchto podkladů a chcete si vyrobit jen věneček na dveře, tak vám stačí několik vrbových proutků, které stočíte dokola a svážete.
Na vázání si připravte tenký, ohebný drátek - doporučuji včelařský drátek, který seženete ve včelařských potřebách, je dobře balený v krabičce, odkud se vytahuje, tudíž práce s ním je příjemná a jeho cena také nezruinuje vaši peněženku - cca 150 metrů stojí kolem padesáti korun.
Jehličí a ostatní zelené větvičky nastříhejte na přibližně stejné kousky (cca 10 - 15 cm) a nejdříve je v řidší vrstvě přivažte na spodní stranu věnce (tu která bude stát na stole nebo se dotýkat dveří), poté navazujte vrchní stranu tak, že další větvičky budou překrývat předchozí úvaz. Chvoj klaďte dostatečně hustě, aby neprosvítal podklad. Pokud děláte závěsný věnec, udělejte husté překrytí všude.
Poté můžete kolem dokola omotat ozdobnou stuhu a na jednom místě ze stuhy uvažte ozdobnou mašli. V případě závěsného věnce uvažte pravidelně mašle na čtyřech místech a nechte si dostatečně dlouhé stuhy na zavěšení.
Na zdobení věnců se dá použít celá řada věci - sušené květiny, sušená kolečka mandarinek, citrónů, jablíček, tyčky skořice svázané k sobě, skořápky ořechů nebo ořechy celé (vlašské, lískové, para i buráky), mušličky, ulitky, šípky, šištičky, malé perníčky, ozdobičky z vizovického těsta apod.

Je také dobré si zvolit barevnou kompozici, doporučuji několik variant:
1. ČISTĚ PŘÍRODNÍ - tj. vše v přírodní barevnosti, jutová stuha, popřípadě kombinace s červenou stuhou.
2. ČERVENO-ZLATÁ - tato barevnost je nejoblíbenější a velmi krásná. Pro dekoraci nastříkejte drobné věci zlatým rychleschnoucím dekoračním lakem.
3. VÍNOVO (FIALOVO)-MĚDĚNÁ - původní barva vánočních aranžmá byla spíše v této kombinaci, zkuste ji jednou a uvidíte, že vás mile překvapí. Na zdobení drobných ozdobiček použijte měděný dekorační lak.
4. MODRO-STŘÍBRNÁ - je odvážná kombinace, ale působí krásně ledově a dá se doplnit i bílými prvky a pokud se ve vašem interiéru modré doplňky vyskytují, pak ji rozhodně zkuste. Na ozdobení věcí použijte samozřejmě stříbrný lak.

Dekorace na věnec nejlépe přiděláte tavnou pistolí, o které jsem zde již psala. Pokud ji nemáte, je práce složitější, budete muset buď drobnosti navazovat na drátek nebo se je pokusit přilepit něčím jiným.
Pokud nepověsíte věnec na dveře, tak poslední tečkou bude zapíchnutí svíček, které upravte tak, že silnější drátek či hřebík nahřejete a zapíchnete do svíček. Kvůli stabilitě je lepší do každé svíčky dát tři drátky či hřebíky. Po ztuhnutí vosku zapícháte svíčky do podkladu. Zajímavé také je, použít silnější svíčky, svázat je provázkem či stužkou a postavit doprostřed aranžmá.
Při výrobě adventních věnců se prostě fantazii meze nekladou.

Krásné tvoření přeje