Čekáte miminko? Těšíte se na nový přírůstek do vaší rodiny, ale zároveň máte obavy, jak se změny probíhající ve vašem těle v době těhotenství „podepíšou“ na vaší kráse? Pak je tento článek určen právě vám.
V těhotenství dochází k rozsáhlým změnám v celém ženském organismu. Jedná se o změny v oblasti výměny látkové, hormonální, ale i změny imunologické. Všechny tyto procesy mají vliv také na kůži a vlasy.
Z hlediska dermatologie se v zásadě jedná o dvě základní skupiny změn. Změny fyziologické (tzv. normální) a změny patologické, tedy již mimo normu, které jsou nežádoucí. Některé z nich mohou být i velmi závažné.
Co se tedy v těhotenství s našimi vlasy a pokožkou děje? Může docházet ke změnám kvality a kvantity vlasového porostu. Před porodem se většinou neděje nic zvláštního, vlasy jsou kvalitní a nepadají. Avšak po porodu, který pro organismus představuje psychickou i fyzickou zátěž, může docházet ke zvýšenému vypadávání vlasů. Příčinou mohou být také změny hormonálních hladin v organismu. Tento stav může trvat tři až šest měsíců, protože dochází k urychlení vlasového cyklu. Vlasy přecházejí masivně do pasivního stadia a posléze vypadávají. Jestliže nedošlo během těchto změn k narušení vlasových cibulek, mělo by do devíti měsíců od porodu dojít je spontánnímu srovnání. Jestliže potíže přetrvávají, pak je nutné navštívit odborného lékaře gynekologa i dermatologa.
Zároveň je třeba dávat si pozor na dostatečný přísun minerálů. Jestliže v období kojení nemá vaše tělo dostatek železa, zinku, vápníku a hořčíku, může se to projevit právě vypadáváním vlasů. Tento nedostatek lze zjistit přímo z hladin zmíněných minerálů v krvi či ze specializovaného vyšetření vlasu.
V souvislosti s hormonálními změnami v těle nastávající maminky se také může zvyšovat tendence k nežádoucímu ochlupení. Především na horním rtu, bradě, v okolí bradavek, v podbřišku a na vnitřní straně stehen. Během těhotenství doporučujeme metody dočasného odstraňování (pinzeta, strojky, holení, vosky aj.) a posléze (po porodu i kojení) je nejvhodnější epilační laser.
Dále se v těhotenství mohou ve zvýšené míře projevovat změny prokrvení tzv. palmární erythémy (zarudnutí dlaní), které mizí po urovnání hormonálních hladin během šestinedělí. Je možné pozorovat i vznik tzv. pavoučkových névů (drobných „prasklých žilek“) na obličeji a těle. Většinou již nemizí a po porodu je možné je odstranit pomocí cévního laseru nebo „elektrické jehly“.
Pro kůži i vlasy je nutné, stejně jako pro celý organismus ženy, dodržovat v těhotenství příjem tekutin, živin, vitamínů i minerálních látek. Doporučená je i pravidelná péče o kůži celého těla nejenom obličeje, krku a dekoltu. V období těhotenství často dochází k výskytu strií (trhlinky povrchových vrstev kůže) na břichu. Mohou se objevit i na kůži stehen a na prsou, které je dobré masírovat tělovými mléky či krémy. Jestliže dojde v těhotenství ke vzniku náhlého svědění, vyrážky, zarudnutí, výsevu zánětlivých pupínků, či puchýřků, je nutné ihned navštívit odborného lékaře.
Období těhotenství je výjimečným obdobím života každé ženy. Proto je nutné více než kdy jindy naslouchat řeči těla.

Zdroj: Vlasový rádce, odborná spolupráce: MUDr. Karolína Kykalová, Ústav estetické medicíny, a Libuše Krištofová,, družstvo kadeřníků Šarm
Reklama