V těhotenství dochází k rozsáhlým změnám v celém ženském organismu. Jedná se o změny v oblasti výměny látkové, hormonální, ale i změny imunologické. Všechny tyto procesy mají vliv také na kůži a vlasy.
Z hlediska dermatologie se v zásadě jedná o dvě základní skupiny změn. Změny fyziologické (tzv. normální) a změny patologické, tedy již mimo normu, které jsou nežádoucí. Některé z nich mohou být i velmi závažné.
Co se tedy v těhotenství s našimi vlasy a pokožkou děje? Může docházet ke změnám kvality a kvantity vlasového porostu. Před porodem se většinou neděje nic zvláštního, vlasy jsou kvalitní a nepadají. Avšak po porodu, který pro organismus představuje psychickou i fyzickou zátěž, může docházet ke zvýšenému vypadávání vlasů. Příčinou mohou být také změny hormonálních hladin v organismu. Tento stav může trvat tři až šest měsíců, protože dochází k urychlení vlasového cyklu. Vlasy přecházejí masivně do pasivního stadia a posléze vypadávají. Jestliže nedošlo během těchto změn k narušení vlasových cibulek, mělo by do devíti měsíců od porodu dojít je spontánnímu srovnání. Jestliže potíže přetrvávají, pak je nutné navštívit odborného lékaře gynekologa i dermatologa.
Zároveň je třeba dávat si pozor na dostatečný přísun minerálů. Jestliže v období kojení nemá vaše tělo dostatek železa, zinku, vápníku a hořčíku, může se to projevit právě vypadáváním vlasů. Tento nedostatek lze zjistit přímo z hladin zmíněných minerálů v krvi či ze specializovaného vyšetření vlasu.
V souvislosti s hormonálními změnami v těle nastávající maminky se také může zvyšovat tendence k nežádoucímu ochlupení. Především na horním rtu, bradě, v okolí bradavek, v podbřišku a na vnitřní straně stehen. Během těhotenství doporučujeme metody dočasného odstraňování (pinzeta, strojky, holení, vosky aj.) a posléze (po porodu i kojení) je nejvhodnější epilační laser.
Dále se v těhotenství mohou ve zvýšené míře projevovat změny prokrvení tzv. palmární erythémy (zarudnutí dlaní), které mizí po urovnání hormonálních hladin během šestinedělí. Je možné pozorovat i vznik tzv. pavoučkových névů (drobných „prasklých žilek“) na obličeji a těle. Většinou již nemizí a po porodu je možné je odstranit pomocí cévního laseru nebo „elektrické jehly“.
Pro kůži i vlasy je nutné, stejně jako pro celý organismus ženy, dodržovat v těhotenství příjem tekutin, živin, vitamínů i minerálních látek. Doporučená je i pravidelná péče o kůži celého těla nejenom obličeje, krku a dekoltu. V období těhotenství často dochází k výskytu strií (trhlinky povrchových vrstev kůže) na břichu. Mohou se objevit i na kůži stehen a na prsou, které je dobré masírovat tělovými mléky či krémy. Jestliže dojde v těhotenství ke vzniku náhlého svědění, vyrážky, zarudnutí, výsevu zánětlivých pupínků, či puchýřků, je nutné ihned navštívit odborného lékaře.
Období těhotenství je výjimečným obdobím života každé ženy. Proto je nutné více než kdy jindy naslouchat řeči těla.
Zdroj: Vlasový rádce, odborná spolupráce: MUDr. Karolína Kykalová, Ústav estetické medicíny, a Libuše Krištofová,, družstvo kadeřníků Šarm
Nový komentář
Komentáře
Simba: Někdy to tak bývá, slyšela jsem to samé už od víc maminek.
No já nevím, ale mi se pleť zlepšila od začátku, a vlasy to samé. Tak hustou hřívu, jako v těhotenství, jsem nikdy pak neměla.
Lenka:myslim ze v tehotenstvi zase tolik priprad nemusis...sice se rika "jim za dva"ale vubec to neni pravda... ale jestli se v tobe touha po diteti neprobudila,tak to asi nema cenu lamat pres koleno, ze...
Já chci taky mimčo a jestli ztloustnu, tak mi to jen prozpěje, protože teď vážím 42 gk a už bych chtěla
taky si myslim ze dnesni doba uz znacne pokrocila,takze neni problem ty tehotenske problemy po porodu odstranit to ja chci porad,a tenhle clanek me od toho nemuze odradit
Milé dívky, přečtěte si článek pozorněji ... může nastat, může se zvyšovat tendence apod. Blbý řeči typu málokterá těhotná vypadá dobře mě fakt zvedají ze židle
Me zacaly padat vlasy po porodu,ale pak se to samo bez doktora upravilo.