Pokud rádi vyšíváte (záměrně píši rádi a ne rády, protože znám jednoho muže, jehož koníčkem je výšivka), jistě vás napadlo, že vyšitý obrázek by mohl být vhodným vánočním dárkem pro vaše blízké. Jenže obrázek bez rámečku je jako nahý…
O rámečcích by šel napsat román a já slibuji, že se k nim určitě ještě několikrát vrátím, dnes bych se s vámi chtěla podělit o nápad, který spočívá v plastických dekoracích dřevěných rámečků.
Pro práci budete potřebovat úplně obyčejný, hladký, nejméně 3 cm široký rámeček, který si namoříte nebo natřete barvou, podle toho na jaký obrázek a pro koho je určen. Také ho můžete nechat čistě dřevěný a jen ho přelakovat (doporučuji vodou ředitelný lak). Dále si připravte modurit, který si možná pamatujete ze svého dětství a který je překvapivě stále na trhu.
Z moduritu vlhkýma rukama vymodelujte na podložce vhodnou dekoraci (nejlépe shodnou nebo blízkou námětu obrázku). Dekorace by měla být z jedné strany zcela plochá, aby ji bylo hotovou možné přilepit na rámeček. Pokud si netroufáte na vlastní kreace, zkuste použít klasická vykrajovátka na pečivo a po vykrojení vlhkým prstem zjemněte hrany a doplňte motiv rýhami či jinými detaily. Poté celé dílko přeneste na plech vyložený pečícím papírem a v troubě pečte na cca 150°C tak dlouho, než chytne světle hnědou barvu.
Po vychladnutí namalujte akrylovými barvami (popř. barvami na keramiku, které jsou lesklejší než akrylové barvy), nechte zaschnout a přilepte na rámeček (použijte kontaktní, popř. vteřinové lepidlo). Je hezké pokud je vymodelovaný dekor větší než rámeček a přesahuje přes rámeček.
Celý rámeček ještě můžete na závěr přelakovat.