Protože světlo fascinuje lidi od pravěku, kdy oheň kromě zdroje světla představoval často i otázku přežití, a protože svátky, které se blíží, jsou se světlem spojovány nejvíce, dovolila jsem si pro vás připravit pár svítivých nápadů na dárky v podobě svíček, svícínků a podobných záležitostí.
O voskových svíčkách jsem již něco málo napsala zde, ale téma voskových svíček je tak široké, že by vydalo na knížku… Pokud nemáte náladu a trpělivost si svíčky sami doma odlévat, kupte si jednobarevné svíčky hotové a zkuste si je dekorovat. První nápad na zdobení svíček vznikl vlastně náhodou - když jsem před Vánoci malovala kraslice klasickou voskovou kapičkovou technikou (nedivte se, vzhledem k tomu, že časopis Praktická žena má dlouhou výrobní lhůtu, zpracovává se téma Velikonoce právě před Vánoci), zbyl mi po skončení na lžíci modrý vosk (směs včelího vosku a voskové pastelky) a po ruce byla svíčka. Tak jsem to zkusila. Výsledek mne příjemně překvapil. A tak jsem začala malovat druhou a třetí… Kapičky jsem spojovala do koleček, copánků a podobných tvarů, stejně jako na kraslicích.
Pokud ale neovládáte techniku zdobení kraslic voskem a stále o velikonocích lepíte obtisky, nezoufejte i pro vás mám dobrou radu. Poptejte se ve svém okolí ve větších papírnictvích a kupte si voskové pláty na zdobení. Je to vlastně tenký plát vosku (cca 1,5 – 2 mm silný), prodává se ve velikosti pohlednice a je různě barevný a dokonce se dá sehnat i zlatý a stříbrný. Z něho se vystřihují drobné tvary (geometrické či různé jiné) a ty se pouhým teplem palce ruky, kterým je přitlačíme ke svíčce, přilepí. Stejně tak se dají zakoupit kontury na svíčky v tubě. Z té se rovnou nanáší na svíčku.
Světlé svíčky také můžeme polepit obrázky vystřiženými z ubrousků, kdy postupujeme jako při klasické ubrouskové technice tzv. decoupage (o té si můžete přečíst více zde), jen je třeba použít speciální lepidlo na zdobení svíček.
Tolik zase něco málo o práci s voskovými svíčkami.
A příště se můžete těšit na gelové svíčky a nápady s čajovými svíčkami…