Tuky mají v těle nenahraditelnou funkci: s jeho pomocí fungují a jsou chráněny tělesné orgány, jsou součástí např. nervů, kloubů, buněčných membrán. Bez nich se neobejdeme. Tuky jsou také největší zásobou energie pro organismus. Po vstřebání putují krví v těle, vstupují do svalových buněk a tam jsou spotřebovány jako forma energie. Pokud sval řekne „necvičím a nepracuji“ vracejí se zpět do krve a cestují k tukovým buňkám, aby se uložily – a tak tloustneme.
Tělo potřebuje pro svou existenci nějakou šťávu – energii. Jako první dodává tělu energii cukr. Pokud není v krvi, je už uložen ve svalech. (Až když jsou svaly plné, přemění se cukr na tuky a uloží spolu s tuky v tukových buňkách). Cukr se spaluje velmi rychle a poskytuje malé množství energie (ve srovnání s tuky, 17 kJ na gram). V klidu nám to většinou stačí. Pokud se začneme hýbat a dojde zásoba cukru, začneme čerpat z tukových buněk (38 kJ na gram). Takže když se rozběhnete, sval ke své činnosti nejprve spotřebuje cukr, poté vyšle signál, aby se začala uvolňovat energie z tukových nádrží.

Úvaha, že nebudou-li mít svaly k dispozici cukr, budou muset získávat energii spalováním tuku, zní logicky, ale ve skutečnosti to tak není. Cukr funguje jako podpalovač a jako drobnější chrastí udržuje plameny, které po čase zapálí i velká polena – tuky (tuky hoří v cukrovém ohni). Nulový příjem sacharidů (cukrů) je horší než lepší. Vyřaďte či omezte pouze jednoduché sacharidy- jako např. sladkosti, které obsahují cukr bílý.
Jak se pohybovat, abychom spálili co nejvíce tuků? Aerobně. Za přístupu vzduchu tedy kyslíku. To se spalují jak tuky, tak cukry – „oheň cukrů a tuků hoří“. Avšak oheň bez kyslíku zhasne. Takže pokud sotva popadáte dech, znamená to, že anaerobně (bez kyslíku) spalujete pouze cukr a to jenom částečně. Za těchto podmínek se tuk nespaluje. Pokud pokračujete tímto tempem, místo energie se z cukru vytvoří kyselina mléčná, která vyvolá ostrou bolest v pracujících svalech. Není to nic vážného. Jakmile začnete cvičit aerobním tempem, normálně dýchat , odplaví se kyselina mléčná do jater, kde se přemění zpět na glukózu (cukr). Tyto anaerobní úseky jsou však užitečnou součástí cvičebního programu, neboť v těchto částech dochází ke zpevňování svalstva při vaší vyšší intenzitě cvičení.
Správně prováděné aerobní cvičení tedy povzbuzuje spálení tuků. Rozumí se běh, rychlá chůze, cyklistika, plavání... Ve fitcentru i doma se používá stacionární bicykl, běhací pás… Účinnost spalování tuků se odhaduje podle kondice. Cvičení, aby bylo aerobní, by mělo probíhat v tempu 120 až 140 tepů/minutu (přibližně 60 - 80% maxima). Doporučená délka minimálně 20 - 30 minut, což je čas, kdy se začnou spalovat tuky (u trénovaných už i po 15-ti minutách). Lépe tedy pro spalování tuků menší intenzita a delší trvání.
Lidé, kteří redukují svou váhu pouze dietou, i když úspěšně, mají ochablé svaly. Podobně i ti, kteří aerobně cvičí jen nízkou intenzitou, se zbavují tuku, aniž by zpevnili svaly. Existuje tedy zásada, že nestačí redukovat nadbytečný tuk, ale současně i zajistit, aby svaly měly správné napětí. Říká se tomu zlatá střední cesta.
Je jednoduché se rozhodnout pro dietu, zvláště když zázračně slibuje radikální snížení hmotnosti během krátké chvíle. Cvičení je většinou opomíjeno – komu by se chtělo něco dělat? Jídelníček omezuje sacharidy (cukry), které váží vodu a vy zpočátku hubnete, ale ze 70 procent vodu. Diety a hladovění se podílejí na likvidaci svalstva a v menší míře na likvidaci tukové tkáně (konkrétně dlouhodobý půst se podílí na snížení hmotnosti z 68% ze svalů, 32% z tuku, kdežto cvičením a racionální výživou je efekt opačný). Jste tedy hubené, ale na jak dlouho a za jakou cenu?
Pokud znovu obnovíte stravovací návyky, „sníte“ i nadbytečnou energii, protože jste předtím hladověním naučili tělo snížit metabolismus na dalších 6 měsíců. To znamená, že vám stačí méně potravy. Přebytečná energie se ukládá jako podkožní tuk. Následuje únava, deprese, podrážděnost, tělo strádá a žádá o doplnění toho „ nejlepšího.“ Znovuzískaná hmotnost je pouze tuk, přestože jste dietou ztratili tuk i svalovou hmotu. Poněvadž kilogram sádla má mnohem větší objem než kilogram libového masa, po návratu k původní hmotnosti vypadá člověk tlustší než před dietou, i když váží stejně.
Opakováním jednorázových diet má za následek lepší přizpůsobivost organismu na polohladovění. Snižování hmotnosti se stane obtížnější a naopak získávání snadnější. Tento ačarovaný kruh je znám jako jo-jo efekt.
Není třeba vůbec drastické diety ke snížení hmotnosti a úbytku tuků. Stačí mírně zvýšit metabolismus aerobním cvičením. Pro někoho je to třeba jenom chůze. Jděte se projít, pobavte se. Hned budete lépe vypadat. A to jak psychicky, tak fyzicky.
Reklama