Když ráno vstáváte, dáte si čaj. Když je vám zima, dáte si čaj. Když je vám horko, dáte si… zase čaj! Čaj je však nejen univerzální lahodný nápoj, ale umí také spoustu užitečných věcí. Má léčebné, kosmetické i čistící účinky, ale může hrát i divadlo! Kde všude můžete čaj použít?

Unavené oči
Starodávným lékem na unavené oči byla jejich lázeň ve studeném čaji. Dnes je ke stejnému účelu lépe vhodný spíše použitý vychladlý čajový sáček, který se přikládá na zavřená víčka.

Léčba podlitých očí
Chcete-li zmírnit bolestivost duhových podlitin na vašem oku, přiložte na postižené místo teplý, použitý čajový sáček. Ten zpravidla efektivně zmírní vaše utrpení a také pomůže odstranit výrazné zabarvení pokožky, čímž přispěje k rychlejšímu uzdravení vašeho oka.

Pomoc proti šedivění vlasů
Chcete-li, aby vám méně šedivěly vlasy, po umytí je naposledy opláchněte vychladlým odvarem z čínského čaje, do nějž byla přidána vrchovatá lžička suché šalvěje.

Unavená chodidla
Máčení ušlých nohou v lázni ze studeného čaje jim může ulevit. Do lázně přidejte šťávu z jednoho citronu a trochu soli.

Čaj odstraňuje pachy
Nápad s mytím rukou v čaji po jídle pochází z Vietnamu. Čaj dokáže odstranit všechny pachy z vašich prstů a propůjčí jim svěží vůni. Zdá se, že žádný jiný prostředek nedokáže tak účinně odstranit zápach z ryb.

Jevištní alkohol
Když divadelní či televizní scénář volá po konzumaci whisky, rumu a podobných zlatavých lihovin, popíjejí herci ze značkových lahví nejčastěji studený čaj.

Lakované dřevo
Roztok silného, studeného čaje může úspěšně vyčistit výrobky z lakovaného dřeva.

Čištění připálených hrnců
Nejlepší způsob, jak odstranit připáleninu ze dna kastrolu či hrnce, je nalít do něj zbytek čaje eventuálně s trochou soli. Roztok se musí nechat působit alespoň 24 hodin.

Čaj a pokojové rostliny
Pokojové rostliny mají také rády čaj. Nechte několik použitých čajových sáčků vyluhovat v nádobě se zhruba 5 litry vody a tu pak používejte k zalévání. Kytky vám budou viditelně vděčné.

Použitý čaj jako organické hnojivo
Nevyhazujte použitý čaj či čajové sáčky. Zužitkujte je jako vynikající hnojivo do květináčů. Uvidíte, jak vaše růže pokvetou po přidání 1 - 2 použitých čajových sáčků.

Jestli se chcete dozvědět více o čaji Lipton, o jeho historii a současnosti, podívejte se na internetové stránky www.lipton.cz.
Reklama