Obecně se masivní nástup diabetu, který byl v posledních letech zaznamenán prakticky po celém světě, přičítá mimo jiné změnám životního stylu lidí směrem od místních tradic k tzv. americkém způsobu života. Nevyvážená strava bohatá na tuky a cukry, fast food, sladké nápoje, sedavý životní styl, stres… to vše se podepisuje na zdraví populace a vede k rozvoji civilizačních chorob, mezi něž cukrovka prokazatelně patří.
Co je to vlastně diabetes? Zjednodušeně řečeno se jedná o metabolickou poruchu, která je způsobena nedostatkem inzulínu v těle a sníženou schopností organismu inzulín využívat. Normálně je inzulín spolu s dalšími hormony produkován buňkami ve slinivce břišní. Tento životně důležitý hormon je zodpovědný za regulaci množství cukru v krvi. Jelikož nic v těle se neděje samo o sobě a vše souvisí se vším, bývá často cukrovka (zejména v případě typu 2) spojena s nadváhou a vysokým krevním tlakem.
V podstatě existují dva typy diabetu – typ 1 a typ 2.
Diabetes prvního typu se obvykle objevuje u dětí a mladých lidí do 30 let věku a je určitým druhem autoimunní reakce, kdy beta buňky – jediný přirozený zdroj inzulínu v těle – jsou organismem selektivně a ve velkém ničeny jako zdánlivě zbytečné. Proč se tak děje se bohužel zatím vědci pouze dohadují…
Diabetes druhého typu bývá někdy laicky nazýván „stařecké cukrovka“ a projevuje se tak, že organismus začne mít větší či menší problémy s využitím inzulínu. Tato porucha je pravděpodobně výsledkem působení mnoha faktorů. Bylo prokázáno, že masivní nárůst cukrovky typu 2 v poslední době souvisí s pohodlným „západním“ životním stylem, pro který je typické omezení tělesných aktivit a zvýšení příjmu kalorií, zejména v podobě tuku. Tento typ cukrovky se objevuje zpravidla ve vyšším věku, kdy může dost negativně ovlivnit nejen celkovou kvalitu života pacienta, ale také jeho kariéru.
Je pravděpodobné, že právě vy nebo někdo z vaší rodiny onemocní nebo dokonce již trpí cukrovkou typu 2? Zkuste si odpovědět na následující otázku. Čím více odpovědí ANO, tím větší pravděpodobnost:
Trpí již někdo z vaši rodiny cukrovkou typu 2?
Je vám přes 45 let?
Byla u vás zaznamenána snížená snášenlivost na cukr?
Necvičíte, málo se pohybujete?
Máte nadváhu?
Kouříte?
Jak se cukrovka projevuje? U obou typů diabetu dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi, které vede k následujícím příznakům:
- Žízeň
- častější močení
- únava
- rozostřené vidění
- pokles váhy
U diabetu typu 2 však přibližně polovina pacientů nepociťuje žádné příznaky, takže diagnóza pak bývá stanovena více méně náhodou, například při provádění rutinního celkového vyšetření zdravotního stavu, a velmi často s několikaletým zpožděním.
Mnoho lidí mávne rukou a řekne, že se cítí dobře, tak jaképak s tím štráchy. Jenže odborníci varují: cukrovka je skutečně závažné onemocnění, které v případě zanedbání péče může vést k mnoha komplikacím. Oba typy cukrovky například působí negativně na zrak, ledviny, nervy a cévy. V některých případech dokonce může dojít až ke ztrátě zraku, amputacím končetin, selhání ledvin nebo infarktu myokardu. Všem těmto komplikacím se dá úspěšně předcházet, případně je oddálit, včasnou diagnózou a správnou léčbou.
Nový komentář
Komentáře
Holky mohu se prosím zeptat, co vám pomáhá k udržení dobré hladiny cukru v krvi? Dodržujete nějaký speciální jídelníček?
Vím, že cukrovka je velice velký problém kor, když se neřeší včas. To je potom velký problém a spoustu lidí nad tím jen mávne rukou a vůbec nepřemýšlí nad tím, že je to velice závažný problém. Známe prý docela dost pomohlo na cukrovku metoda léčení se biomagem. Mrkněte na stránky :) https://www.biomag.cz/diabetes-cukrovka/
Moje babička cukrovku měla
U nás v rodině se nikdy cukrovka nevyskytla, doufám že nám štěstí bude přát i dál.
jo a moje babicka, mela porad vysoky cukr domlouvala jsem ji at si necha pichat inzulin uz to bylo moc, nakonec i lekar to s ni nevydrzel a rekl fajn... ted si musi pichat. Od te doby co si picha je ji moc dobre, jakoby nam radne ozila citi se dobre, je pri sile, a stale se tomu divi a kdyz jsem ji to rikala ze ji taky neni dobre protoze nic neji a nema dostatek inzulinu a telo proste ho potrebuje tak mi neverila ted sama vidi ze to bez toho nejde.... ale dela to moc dobre, je to moje sikulinka mam z ni radost....
Kamarádka píchá svojí pětileté dceři inzulín 4-5xdenně už dva roky Malá je ale statečná
Kvůli tomu ale nemůžu chodit do školky a než půjde do školy, musí si ho naučit píchat sama.
mam kamaradku, ktera dostala cukrovku jako dite...pichala si inzulin od nejakych deseti let sama...reknu vam, nic moc...zlata starecka cukrovka
Moje babička i oba dědečci taky měli cukrovku a rozhodně neměli sedavé zaměstnání. Ale je pravda, že na nějakou zdravou výživu nedbali, jedli hlavně vepřové maso a měli všichni nadváhu.
Druhá babička umřela v 45 na tuberkulózu, takže moje rodinná anamnéza je perfektní .
Tak nevím, moje babička vždycky těžce pracovala na kravíně. Když odešla do důchodu, tak lítala na vesnici kolem slepic, dědečka a domku. Moc často jsem ji sedět neviděla. Tak z čeho dostala cukrovku?