V minulých článcích jsme řádně „prokleply“ extrémně nízkodávkovou antikoncepci. Možná by stálo za to podívat se na zoubek antikoncepci obecně. Snaha člověka zabránit početí se datuje od doby, kdy vešlo v známost, která činnost k tomuto vede. Naše předchůdkyně vynalezly stovky zaručených postupů, kterak početí zabránit: zaříkávání, vkládání krokodýlího trusu do pochvy, amulety… Ne všechny metody vedly ke kýženému efektu, nicméně nemálo z nich mělo racionální základ. Současné znalosti o lidské reprodukci nám však už, milé dámy, poskytují mnoho spolehlivých variant, jak nežádoucímu početí zabránit. Takovéto úsilí se odborně nazývá antikoncepční chování.
Bohužel na rozdíl od proklamované všeobecné rovnoprávnosti mužů a žen ve společenském postavení v tomto chování žádnou rovnoprávnost nenalézáme. I když se jedná (tedy spíše by se mělo jednat) o partnerskou otázku, naprostá většina metod vyjma kondomu a velmi vzácné mužské sterilizace se více týká nás žen. Moderní žena by se tudíž neměla v otázce antikoncepce spoléhat na partnera a měla by tento problém vzít pevně do svých rukou.
Možností se nabízí široká škála. Metody zabránění početí zahrnují způsoby přirozené (neplodné dny, přerušovaná soulož), metody bariérové (kondom, pesar, diafragma) nebo moderní přístupy (nitroděložní tělísko, hormonální antikoncepce, sterilizace). A jsme opět u toho - jedním z nejúčinnějších způsobů zabránění početí je hormonální antikoncepce. Tato metoda neslouží pouze k zabránění těhotenství, ale má i celkově pozitivní efekt na organismus.
Hormonální antikocepce nám do života vstoupila již v první polovině 20. století, nicméně razantně se prosadila až v 60. letech – to to letí, že? Současné přípravky však v porovnání s původními doznaly mnoha změn. Došlo k radikálnímu snížení dávky hormonů a zároveň se stále častěji používají hormony tzv. třetí generace, které mají výrazně bezpečnější hormonální profil a poskytují nám více komfortu.
Copak vlastně taková malá pilulka v našem tělě způsobí? Odborná definice zní, že se jedná o užití syntetických hormonů, které jsou podobné přirozeným ženským pohlavním hormonům a způsobují potlačení ovulace (uvolnění vajíčka). V praxi to znamená, že hormonální antikoncepce je dvousložková - obsahuje dva typy hormonů (estrogen a gestagen), stejně jako je tomu v přirozeném cyklu. Tyto hormony jsou „namíchány“ tak, aby při jejich podání došlo k vytvoření nefyziologického cyklu, který má navenek stejné charakteristiky jako cyklus normální, včetně pravidelné menstruace. Skrytě však dochází ke změnám, které nedovolují otěhotnění. Tak a máme to, kdo stále nemá jasno, ať čte dál!

Užíváním hormonální antikoncepec tedy dojde k:
- Zabránění ovulace – ovulace znamená uvolnění zralého (tedy schopného oplodnění) vajíčka z vaječníku.
- Zábraně nidace („uhnízdění“ vajíčka) – pozměněné hladiny hormonů neumožňují vytvořit kvalitní sliznici dělohy, která by byla schopna eventuálně přijmout oplodněné vajíčko.
- Zhoršené prostupnosti spermií – pozměněná kvalita hlenu děložního čípku neumožňuje „bezpečný“ průnik spermií do vnitřního pohlavního ústrojí.

Je toho moc a moc, co bychom rády věděly. A tak není nic jednoduššího, než se informovat – stačí pouhé kliknutí na ty správné webové stránky, které myslí na naše zdraví. Neváhejte a vstupte na www.zenaawyeth.cz, kde se dovíte vše nejen o extrémně nízkodávkové antikoncepci, ale i o pozitivních účincích, užívání, menstruačním cyklu, cestování a dovolené s antikoncepcí, bezpečnějším sexu, pohlavních nemocech, službě Minessenger pro zapomnětlivé, ale získáte tu i informace pro lékaře a dozvíte se spoustu odpovědí na nejčastější dotazy.
Reklama