Rakouští vědci se v minulých týdnech pustili do odtajňování receptu dlouhověkosti. Elixír věčného mládí se jim sice vynalézt nepodařilo, avšak zjistili, že lidé, kteří se narodili na podzim, žijí výrazně déle. Minulé úterý zveřejněná studie rakouských expertů dále říká, že lidé narození na podzim jsou ve stáří mnohem méně náchylní k chronickým onemocněním než ti, kteří se narodili na jaře. Studie, která vznikla na půdě německého Institutu pro demografický vývoj potvrdila, že podzim je tím nejlukrativnějším místem pro zrození. Tito lidé se prý stoprocentně dožijí více než padesáti let věku.
Že na délku lidského života nemá vliv jen životní styl jedince, ale také to, co jeho matka jedla nebo jakými nemocemi trpěla v těhotenství, je každému jasné. Vědci, kteří zkoumali přibližně jeden milion lidí z Rakouska, Německa a Austrálie říkají, že také záleží na tom, v jakých ročních obdobích byla rodička těhotná. „Matka, která porodila na jaře, strávila poslední období těhotenství v zimním období, tedy v době, kdy jí méně vitamínů, než v létě,“ řekla agentuře Reuters expertka Gabriele Dolbhammerová, jedna z pracovnic, která studii vypracovávala. „Když potom přestane kojit a začne dítěti podávat normální stravu, je to už zpravidla v létě, kdy jsou děti více náchylné k infekcím zažívacího systému,“ doplňuje.
Děti, které se narodily v podzimním období, mají také vyšší porodní váhu. Výrazně vyšší než ty, které se narodily na jaře. To, kolik člověk váží, když se narodí, ho pak může „pronásledovat“ i v průběhu dalšího života. „Děti, které při narození vážily málo, mohou mít vysoký tlak, výkyvy hladin cholesterolu, sklony k obezitě a sníženou funkčnost plic,“ říká Dolbhammerová, která samostatně provedla i další studii, která se týkala jenom toho, kolik novorozeňata vážila. Zkoumala děti narozené v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století a přišla na to, že „děti jara“ vážily mnohem méně, než ty podzimní.
A o kolik vlastně žijí lidé narození mezi říjnem a prosincem déle? V Rakousku v průměru až o sedm měsíců, v Německu asi o čtyři měsíce déle. Podobné výsledky mají vědci i na jižní polokouli. „V Austrálii žijí lidé narození na podzim asi o čtyři měsíce déle, než lidé narození na jaře,“ uvádí Dolbhammerová.
Studie zkoumala asi milion lidí, kteří se narodili začátkem dvacátého století. Vědci měli k dispozici úmrtní a rodné listy, lékařské zprávy a jiné materiály. Ačkoliv výživa se za sto let nesporně zlepšila k lepšímu, podle Dolbhammerové sezónní výkyvy stále přetrvávají.