S příchodem podzimu se nejen bleskurychle vytrácejí naše vzpomínky na prosluněnou dovolenou, ale také mizí naše dobrá nálada. Spolu s tím, jak se zkracují dny a počasí se stává sychravějším a sychravějším, se navíc povážlivě snižuje naše imunita. Snad je to tím, že už si tolik nedopřáváme čerstvé ovoce jako před pár týdny, snad tím, že je nám zima, jsme unavení a víc podléháme stresu. Zkrátka a dobře – nastává ideální čas pro nástup chřipky, která si na nás každoročně nejvíc smlsne především na jaře a na podzim.
Pokud jste se včas nechali očkovat, můžete si mnout ruce (i když, upřímně, ani vy nejste zcela mimo riziko v případě, že se dostaví jiný typ chřipkového viru, než se předpokládalo…). Většina lidí však spoléhá na to, že se jim chřipka vyhne, případně že ji nějak přechodí. Ale pozor: lékaři varují, že chřipkové onemocnění není zdaleka tak nevinné, jak se na první pohled může zdát. Podle statistik jen v Evropě zemře na následky chřipky až 50 000 lidí ročně, což rozhodně není zanedbatelné číslo. V celosvětovém měřítku pak jdou počty do statisíců. Nejvíce ohroženi jsou staří lidé, děti a ti, kdo trpí nějakou vážnou nemocí, například astmatem nebo cukrovkou. Svým způsobem se však chřipkové epidemie dotýkají každého z nás.
Chřipka se přenáší velice snadno, a to - stejně jako další kapénkové infekce – vzduchem nebo prostřednictvím předmětů, kterých se dotýkáme. Proto se také tak dobře šíří například ve školách, na pracovištích, v místech, kde pohromadě pobývá hodně lidí, ale také třeba v divadle nebo v kině. Proto hygienici doporučují v době, kdy se předpokládá chřipková epidemie, vyhýbat se větším skrumážím lidí, společenským a kulturním akcím a také přeplněným dopravním prostředkům. Prevencí může být zvýšená konzumace vitaminů jak v podobě ovoce, tak třeba vitaminových přípravků (například Megacéčko nebo Megacéčko Retard od Walmark), ale také zvýšená hygiena rukou.
Jak vůbec chřipku poznáte? Začíná rychle a bez varování, jako kdyby na vás doslova skočila. Jste slabí, unavení, bolí vás celý člověk, teplota stoupá až ke čtyřicítce, přidává se kašel a někdy také rýma. Tyto nejdramatičtější příznaky zpravidla po několika dnech odezní, ale unaveni se můžete cítit ještě několik týdnů poté. Důležité je nikde nepobíhat, ale ulehnout do teplé postele a užívat léky na potlačení příznaků (horečka, bolesti kloubů, kašel…), s jejichž výběrem vám poradí v lékárně. Pokud se stav nelepší nebo se dokonce komplikuje, určitě se poraďte se svým lékařem.
Reklama