Podzim je tady a chřipka si brousí zuby…
Podzim je tady a chřipka si brousí zuby…

S příchodem podzimu se nejen bleskurychle vytrácejí naše vzpomínky na prosluněnou dovolenou, ale také mizí naše dobrá nálada. Spolu s tím, jak se zkracují dny a počasí se stává sychravějším a sychravějším, se navíc povážlivě snižuje naše imunita. Snad je to tím, že už si tolik nedopřáváme čerstvé ovoce jako před pár týdny, snad tím, že je nám zima, jsme unavení a víc podléháme stresu. Zkrátka a dobře – nastává ideální čas pro nástup chřipky, která si na nás každoročně nejvíc smlsne především na jaře a na podzim.

Pokud jste se včas nechali očkovat, můžete si mnout ruce (i když, upřímně, ani vy nejste zcela mimo riziko v případě, že se dostaví jiný typ chřipkového viru, než se předpokládalo…). Většina lidí však spoléhá na to, že se jim chřipka vyhne, případně že ji nějak přechodí. Ale pozor: lékaři varují, že chřipkové onemocnění není zdaleka tak nevinné, jak se na první pohled může zdát. Podle statistik jen v Evropě zemře na následky chřipky až 50 000 lidí ročně, což rozhodně není zanedbatelné číslo. V celosvětovém měřítku pak jdou počty do statisíců. Nejvíce ohroženi jsou staří lidé, děti a ti, kdo trpí nějakou vážnou nemocí, například astmatem nebo cukrovkou. Svým způsobem se však chřipkové epidemie dotýkají každého z nás.
Chřipka se přenáší velice snadno, a to - stejně jako další kapénkové infekce – vzduchem nebo prostřednictvím předmětů, kterých se dotýkáme. Proto se také tak dobře šíří například ve školách, na pracovištích, v místech, kde pohromadě pobývá hodně lidí, ale také třeba v divadle nebo v kině. Proto hygienici doporučují v době, kdy se předpokládá chřipková epidemie, vyhýbat se větším skrumážím lidí, společenským a kulturním akcím a také přeplněným dopravním prostředkům. Prevencí může být zvýšená konzumace vitaminů jak v podobě ovoce, tak třeba vitaminových přípravků (například Megacéčko nebo Megacéčko Retard od Walmark), ale také zvýšená hygiena rukou.
Jak vůbec chřipku poznáte? Začíná rychle a bez varování, jako kdyby na vás doslova skočila. Jste slabí, unavení, bolí vás celý člověk, teplota stoupá až ke čtyřicítce, přidává se kašel a někdy také rýma. Tyto nejdramatičtější příznaky zpravidla po několika dnech odezní, ale unaveni se můžete cítit ještě několik týdnů poté. Důležité je nikde nepobíhat, ale ulehnout do teplé postele a užívat léky na potlačení příznaků (horečka, bolesti kloubů, kašel…), s jejichž výběrem vám poradí v lékárně. Pokud se stav nelepší nebo se dokonce komplikuje, určitě se poraďte se svým lékařem.
Nový komentář
Komentáře
Vitamíny beru, ale takové ty levnější a ještě ne pravidelně. No asi to zabírá
Simba: Já taky ne, rozhodně ne u zdravých dospělých lidí.
Taky nejsem zastáncem očkování proti chřipce.
eagle_cz: je videt ze si ve skole chripku simuloval casto
vitaminyse totiz pisou s mekkym a tvrdym
Já už bych se proti chřipce nikdy očkovat nenechala.Udělala jsem to jednou a bylo mi na
asi dva měsíce.Kdybych tomu nechala volný průběh,skolila by mě na tři dny jako obvykle,ale já bych se z toho za pár dnů vyhrabala.
A musím to teď zaklepat...ťuky,ťuk...ale chřipku jsem již neměla víc než tři roky.A čemu připisuji svou ochranu?...a neřeknu a neřeknu
Megacéčko to není
Jsem taky pro vitaminky, beru je s prestavkama cely rok, ale hlavne jim ovoce a zeleninu. Je fakt, ze nemocna skoro nebyvam
ale muj manzel ted onemocnel a chodi do prace. VItaminy ji stejne jako ja a presto onemocnel, proto si taky myslim, ze se telo brani a potrebuje odpocinout
prave jsem nastydla jako
a nejradeji bych se videla v postylce s knizkou a s
,a misto toho sedim v praci a pracuju (teda ted zrovna moc ne
)
Má cenu se nechat očkovat, když chřipku mívám tak jednou za 1-2 roky. Nebo by se měli očkovat jen ti moc náchylní?