Zná to každá z nás a všechny společně to nenávidíme. Může se jednat o krátkodobou nepodstatnou záležitost, nebo o dlouhodobé potíže závažného charakteru – to všechno se skrývá pod názvem výtok. Právě proto, že se jedná o tak nepříjemnou věc, věnujme její prevenci trochu pozornosti!
Všímejte si a zapisujte sílu a barvu výtoku v různých fázích menstruačního cyklu, možná přijdete na to, že jistý typ výtoku je typický pro končící menses, jiný pro ovulační období (čirý, hojný), další pro předmenstruační období (hustý bíložlutavý z olupování poševní vystýlky). Neuškodí trochu samostudia vlastního těla, přijdete na zajímavé věci. A ještě poznámka: výtok může zesílit taky skvrna na čípku nazývaná různě - leze, vřídek, jedná se o hlenotvorné buňky vyskytující se na povrchu čípku, které ve zvýšené míře produkují hlen a tak zesilují výtok, a tento výtok neznamená hned poševní infekci.
Pokud však má výtok nějakou neobvyklou barvu - žlutou, hnědou či nazelenalou a je doprovázen pálením či svěděním, je potřeba navštívit gynekologa. Ten podle výsledků vyšetření pozná, jestli se jedná například o poševní infekci, a poradí, jak ji léčit. Poševní výtok je způsoben zanesením mikroorganismů zvenčí, většinou při pohlavním styku, někdy také nečistotou při koupání ve zdravotně závadném prostředí apod. Pro léčbu je bezpodmínečně nutné vyšetření. Podle výsledků se dá výtok léčit zaváděním tablet, poševních globulí, výplachy, zásypy, pěnou, nebo také celkově užíváním tablet. V každém případě je však prospěšné poradit se o tom s gynekologem, aby se nezanedbalo nějaké vážnější onemocnění. Všechno to zní strašně, ale lepší podniknout několik nepříjemných kroků, než si přivodit závažné onemocnění.
Pro zmírnění utrpení při vašich potížích doporučujeme slipové vložky, které jsou velmi vhodným hygienickým opatřením a z široké nabídky různých druhů si lze lehce vybrat (co vyzkoušet např. příjemně parfémované slipové vložky Kotex® Deodorant?)
Reklama