Stoupá počet lidí stěžujících si na nespavost. Na vině je stres, přepracovanost, dokonce i časté noční vstávání k miminu. Mnohdy se však za nespavostí skrývá vážná choroba. V poslední době se lékaři ve světě setkávají s velmi nebezpečnou diagnózou tzv. fatální insomnií. Dochází při ní k degeneraci určitých skupin nervových buněk, zejména v oblasti talamu, a projevuje se těžkými poruchami spánku, až postižení nemohou spát vůbec. Přichází kachektizace, halucinace, svalové záškuby, nemocní během pár měsíců umírají. Prý jde o tzv. prionové onemocnění - porušení talamických struktur, něco jako nemoc šílených krav.
Jinou poruchou je naopak stav, kdy člověk potřebuje spát patnáct hodin a pořád nemá dost. Často přitom trpí dalšími problémy - doma mu nadávají do nemožných lenochů, z každé práce ho vyhodí, protože není schopný přijít včas. Jen lékař může chování postiženého ospravedlnit - diagnózou hypersomnie. Tito lidé potřebují třeba čtrnáct hodin nočního spánku a pak ještě musí chrupat aspoň dvě hodiny během dne.
Ještě horší to mají pacienti s narkolepsií - jsou schopni usnout hlubokým spánkem okamžitě. Kdykoliv a kdekoliv. Za neskutečných okolností. S hlavou v polévce. Při plavání. Při milování. Na záchodě. Při přechodu silnice či běhu na tramvaj. Po pádu do výkladní skříně. Nemohou se přicházejícímu spánku nijak ubránit, i když jim jde o život.
Občas k tomu trpí i tzv. kataplexií - náhlým útlumem postihujícím motorickou oblast a nastávajícím většinou po nějakém emotivním zážitku. Příkladem může být zmiňovaná silnice - přechází, najednou vidí jedoucí auto, lekne se, místo aby couvl nebo popoběhl vpřed, sesune se k zemi. "Zdá se to komické, ale lidé jsou touto nemocí zcela invalidizováni," tvrdí doc. MUDr. Karel Šonka z Neurologické kliniky pražské VFN. Není divu, že v mnoha případech končí opravdu s invalidním důchodem.
Poznámka pro případné vychytrálky: Ač se to nezdá, nemoc nelze nijak simulovat! Postižení jsou podrobeni vyšetření ve spánkové laboratoři, kde prý podvodníčky hravě odhalí…
Reklama