Mezi lidmi se čas od času zrodí nějaké mýty, které se přenášejí z generace na generaci. Ve spolupráci s poradkyněmi Vlasového rádce MUDr. Karolínou Kykalovou z Ústavu estetické medicíny a Libuší Krištofovou z družstva kadeřníků Šarm se nyní pokusíme některé z nich uvést na pravou míru.

Mýtus 1. - Častým česáním se vlasy ničí a vypadávají.
Toto tvrzení může být pravdou pouze v případě, používáme-li k rozčesávání svých vlasů hřeben nebo kartáč, který není vhodný pro náš typ vlasů. Například ženy s hustými vlasy by si použitím jemného hřebenu opravdu mohly vytrhat větší množství vlasů, než je obvyklé. Ve skutečnosti, používáme-li hřeben a kartáč určený pro náš typ vlasů, si pročesáváním vlasů provádíme masáž vlasové pokožky nezbytnou pro zdraví naší kštice.

Mýtus 2. - Vlasy by se měly rozčesávat jen jedním směrem.
Ani nevíme, kde se mezi námi tento mýtus zrodil. Toto tvrzení není ani v nejmenším pravdou. Vlasy je nutné rozčesávat všemi směry. Provádíme si tak masáž, jíž se vlasová pokožka prokrvuje a uvolňuje. To působí blahodárně zejména na zdraví vlasů. Ženy by měly rozčesávání svých vlasů věnovat stejně důkladnou péči jako každodennímu odličování.

Mýtus 3. - Denní mytí vlasům škodí a vlasy se mastí.
Na tomto tvrzení je špetka pravdy. Používáme-li k častému, dennímu, někdo i týdennímu mytí vlasů vlasové šampony, které nejsou určeny pro náš typ vlasů, můžeme vyvolat jejich maštění. Avšak v mnoha případech nás náš životní styl nutí mýt si vlasy každý den. Používáním šamponu pro každodenní mytí v kombinaci se šamponem určeným pro náš typ vlasů se vlasy ani vlasová pokožka nijak nepoškozují a nemastí. Spíše naopak, některé vlasové kosmetické prostředky nám mohou cestu ke zdravé kštici a krásným vlasům usnadnit.

Mýtus 4. - Použití heřmánku na vlasy zachovává blonďatou barvu vlasů.
Pouze u dětí může splachování vlasů heřmánkem nepatrně prodloužit jejich „dětskou“ blond barvu. U dospělých je tato teorie vyloučena. Dospělí lidé nemají natolik jemné vlasy, aby působení heřmánku prodloužilo jejich přirozeně světlou barvu.

Mýtus 5. - Barvy vlasům škodí.
V dnešní době je na trhu velice široké spektrum produktů určených pro barvení vlasů. Tyto produkty jsou již kvalitní a vlasy nepoškozují. Jediné, co vlasům může uškodit, je technologický postup barvení vlasů, nikoliv samotná barva. Barvením si můžeme uškodit spíše z hlediska splněných očekávání, použitím nevhodného odstínu barvy na naši podkladovou barvu vlasů.

Zdroj: Vlasový rádce
Reklama