Hubnutí je věc veskrze otravná, s níž nás smiřuje pouze a jedině představa vlastního dokonalého pozadí v bílých bokových džínách (co je mají na rohu v butiku), až se nám to konečně jednou povede. Ovšem cesta k pěknému zadečku je trnitá a kromě banálního pocitu hladu a nutkavé chuti na sladké a tučné se na ní mohou vyskytnout i další fyzické, psychické nebo sociální překážky.

Velmi nepříjemným problémem může být zácpa. Bývá častým problémem obézních lidí a se zahájením hubnutí se může ještě zhoršit. Příčinou jsou špatné stravovací a pohybové návyky. Snažte se proto, aby váš jídelníček obsahoval dostatek vlákniny, to znamená obiloviny (celozrnné), luštěniny, zeleninu a ovoce. Nejlepší projímavé účinky má vláknina spolu s jogurtem nebo jiným zakysaným mléčným produktem. Pijte hodně tekutin s výjimkou kávy a černého čaje a obohaťte pitný režim o ovocné a zeleninové džusy. Snažte se zpevnit cvičením břišní stěnu zdvihy pánve vleže na zádech, je to lepší než užívání projímadel.
Dalším z nejnepříjemnějších průvodních jevů odbourávání tukové tkáně bývá bolest hlavy a nezvladatelná únava. Způsobují je do krve vyplavované metabolity. Bojovat proti nim můžeme zejména zvýšením přísunu vitamínů a tekutin. Optimální je denně vypít 2 - 3 litry tekutin, sníst od 400 do 1000 g čerstvé zeleniny a 100 - 200 g ovoce. Dávku ovoce nezvyšujte, protože je bohaté na cukry. Pokud pocity neustanou, poraďte se s lékařem, může je způsobit i klesající krevní tlak, rovněž průvodní jev redukce váhy.
Stejně jako při abstinenci kuřáků či alkoholiků i člověk závislý na jídle pociťuje abstinenční příznaky. Jedná se zejména o nespavost, která je většinou způsobena tím, že pocity hladu přebíjejí hubnoucí lidé kávou či cigaretami, nebo je reakcí na léky, které působí proti pocitu hladu. Pití kávy a kouření se proto snažte omezit a raději zvyšte pohybovou aktivitu. Co se týče farmak tlumících pocit hladu, měli byste vážně uvažovat o jejich vysazení, pokud vám působí potíže.
Dalším abstinenčním příznakem je podrážděnost a nervozita, která vychází z nepřekonatelné chuti se nacpat a nepřemýšlet o tom. Tyto pocity jsou časté zejména při zahájení redukce, ve chvíli, kdy začnete pozorovat úspěchy, zmizí, proto vydržte. Je také pravděpodobné, že se zpočátku budete trápit spoustou negativních myšlenek a strašlivými výčitkami svědomí, když nedodržíte přesně svůj redukční program. Řešením je všechny negativní myšlenky obrátit – například zatímco jsem dnes snědla maličký kousek housky (čímž jsem porušila dietu), před 14 dny bych jich zbouchala na posezení pět! No, nejsem já šikovná?!
A konečně zcela zanedbatelné nejsou ani sociální obtíže, k nimž patří zejména posměšné poznámky přátel a známých o věčných dietářích a podobně. Stejně jako abstinující alkoholiky jejich přátelé přemlouvají: „dej si jen jedno, nic se ti přece nestane“, i vám budou říkat: „no to je toho, z jednoho rohlíku nedělej vědu!“ Vy však vydržte a myslete si své. Teď se možná smějí oni, ale na konci tohohle příběhu se budete smát vy – ano, budete se jim chechtat v těch bílých bokových džínách!
Reklama