Asi nikdo nepochybuje o tom, že dobří přátelé jsou úplným pokladem. Potvrzují to i poslední výzkumy. Nejen že dobří přátelé jsou tady, když potřebujeme pomoci v nesnázích, půjčit peníze nebo se jen tak vyplakat, ale oni nám i prodlužují život!
Podle zjištění publikovaných v červnovém čísle časopisu amerického odborného časopisu Psychosomatic Medicine mají naše společenské kontakty mnohem větší vliv na naše fyzické a duševní zdraví ve stáří než se předpokládalo. Výzkum provedený na 1200 mužů a žen v pokročilém věku ukázal přímé souvislosti mezi takovými znaky jako krevní tlak, hladina cholesterolu, metabolismus cukrů nebo hormonální hladiny a tím, jak lidé vycházejí se svými přáteli a rodinou.
Odborníci tedy radí všem – a nejen babičkám a dědečkům. Neopouštějte své přátele pro malichernosti, nehádejte se se svými dětmi a partnery. Ubližujete tím nejen jim, ale také sami sobě! A až si budete letos na konci roku dávat předsevzetí, tak si tam kromě položek „přestanu kouřit“, „budu pravidelně cvičit“ a „budu zdravě jíst“ také připište: „budu udržovat dobré vztahy s přáteli a rodinou“…