Vlasy jsou korunou vzhledu. Za prvé jsou obvykle tím prvním, co na vás druzí vidí. Za druhé jsou kromě zimy, kdy nosíte čepici, pořád na očích. Za třetí rámují váš obličej a tak mohou váš celkový vzhled buď rafinovaně podtrhnout, nebo naprosto shodit. Zkrátka každá z nás chce mít co nejkrásnější a nejpůsobivější účes, ale znáte to – když ona ta kadeřnice stojí pěkné peníze! Mnoho žen právě z důvodů finančních dává dnes přednost tomu, že si vlasy barví nebo trvalí doma samy, případně za pomoci šikovné kamarádky nebo příbuzné…
Všechno má svá PRO a svá PROTI. Domácí aplikace barev nebo trvalé vám při prvním porovnání finančních nákladů může hodně ušetřit, ale zároveň se vystavujete určitým rizikům. Profesionální kadeřnice totiž může proceduru přizpůsobit kvalitě a stavu vašich vlasů, dokáže odhadnout dopředu, jak barva „vyjde“, umí nastavit správnou dobu a intenzitu působení trvalé ondulace... Tedy, alespoň by měla tohle všechno zvládat. Zatímco ochotná kamarádka sice pravděpodobně má šikovné ruce a čas vaši kštici opečovat, zato může v dobré vůli nesprávným postupem nebo načasováním („aby to pořádně chytlo“) proměnit vaše původně pěkné vlasy v ubohé chomáče chemlonu.
Jsou úkony, které kamarádka nebo maminka zvládne celkem s přehledem (stříhání ofiny, jednorázový barevný přeliv apod.), ale takový plastický střih, déletrvající barva, melír nebo trvalá nemusí dopadnout zcela podle vašich představ. Jaké jsou rady a varování odborníků:
Stříhání závisí na zkušenostech a zručnosti amatérské kadeřnice, ale složitější střihy je lepší nechat na profesionálech. Abyste pak nemusela tak dlouho „zarovnávat“, že skončíte s ježkem na hlavě. :-)
Barvení vlasů v domácích podmínkách je nejen velice oblíbené, ale také dnes celkem dostupné, protože na trhu je k dostání nepřeberná spousta barev všech odstínů a intenzit. V současné době je navíc velice moderní barvení za použití několika odstínů, které mají za cíl dodat účesu plasticitu. Než se ale do barvení pustíte, nezapomeňte vše nejen dostatečně promyslet, ale také v případě pochybnosti provést test. Jak bude vypadat konečný efekt barvených vlasů závisí na mnoha faktorech, např. na podkladovém základu (přírodní, již barvený; světlý odstín, tmavý odstín; bez odrostů, s odrosty; prošedivělý, 50% nebo 100% šedivý), či na tom, zda byly vlasy již barveny (jaký odstín a která značka byla použita).
Trvalá ondulace - rozlišujeme několik druhů trvalých, které se aplikují podle kvality vlasů (např. na jemné, narušené, silné vlasy). Laik však zpravidla nemá tolik znalostí a zkušeností, aby odhadl jaký druh trvalé je nejvhodnější pro daný typ vlasů. Při použití nesprávného přípravku pak třeba trvalá ondulace tolik nevydrží, v horším případě může vlasy dokonce poškodit (např. zlámat).
Zkrátka a dobře – profesionálové doporučují v domácím prostředí pouze stylingové úpravy vlasů (foukání, vyčesávání do různých copů, drdolů atd). Protože v případě neúspěšného kadeřnického experimentu vám nakonec stejně nezbude, než se obrátit na kadeřnici, takže místo úspory peněz vás čekají další investice a ještě i ztráta času a nervů…

A jak to děláte vy? Chodíte raději na jistotu ke kadeřnici, nebo si se svými vlasy „hrajete“ doma za pomoci šikovné kamarádky nebo maminky?

Podklady: Vlasový rádce, připravený ve spolupráci s MUDr. Karolínou Kykalovou z Ústavu estetické medicíny a Libuší Krištofovou z družstva kadeřníků Šarm
Reklama