
1. Primární světelná kopřivka - svědění a zarudnutí kůže, případně výsev kopřivkových pupenů vzniká ihned nebo několik minut po vystavení kůže slunečním paprskům. Ve stínu příznaky rychle mizejí. Příčina této kopřivky není známa. Uvažuje se o tom, že postižení lidé mají v horních vrstvách kůže látky zvané chromofory, které se pod vlivem UVA nebo UVB záření mění na fotoalergeny a spouštějí prostřednictvím IgE protilátek anafylaktický typ přecitlivělosti.
2. Benigní letní polymorfní světelné erupce. Postihují především mladé ženy kolem 20. - 30. roku v zemích, kde se střídají čtyři roční období, tj. v našich zeměpisných šířkách. Kožní příznaky (svědění, kopřivka, puchýřky) vznikají 24 - 96 hodin po oslunění. Toto onemocnění je představitelem tzv. oddáleného typu přecitlivělosti. K senzibilizaci dochází na jaře s prvním sluníčkem. Postižena bývá pouze osluněná kůže, ale obvykle je vynechán obličej. Kůže se postupně přizpůsobí vlivu slunečního záření a intenzita kožních projevů časem slábne.
3. Fotosenzibilizace, tj. alergická nebo toxická reakce na kůži po celkové nebo místní aplikaci některých léků a jiných látek. Tzv. fotokontaktní ekzém můžou vyvolat přípravky obsahující dehet, halogenované salicylamidy, parfémy, barviva, některé přípravky používané jako sluneční filtry, bergamotový nebo santalový olej a celá řada dalších látek, které se často vyskytují v mýdlech, krémech a jiných kosmetických přípravcích. Podobné příznaky mohou vzniknout i po požití některých léků, např. tetracyklinů, sulfonamidů, chininu, některých antirevmatik, antidiabetik, ale například i umělých sladidel (sacharin, cyklamát). Tyto (a další) látky se v kůži pod vlivem slunečního záření mění - aktivují a získávají schopnost navodit alergické nebo toxické postižení kůže.
4. Přecitlivělost na oslunění (fotosenzitivita, symptomatická světelná kopřivka) bývá příznakem jiných základních onemocnění. Především u mladých žen se nesmíme spokojit s diagnózou polymorfních světelných erupcí a musíme vyloučit možné systémové autoimunitní onemocnění typu systémového lupus erythematodes (SLE). U malých dětí by se mělo pomyslet na erytropoetickou protoporfyrii, což je vzácné dědičné onemocnění, které se kromě citlivosti kůže na oslunění projevuje postižením jater. U dospělých (zejména mužů, často alkoholiků) vzniká závažné postižení kůže po oslunění při onemocnění spojeném s postižením jater, nervů a očí, která se nazývá porfyria cutanea tarda.
Pokud vás někdy postihly podobné obtíže, zejména při opakovaném výskytu kožních reakcí po oslunění a při intenzivních příznacích neváhejte s návštěvou svého lékaře. Ten kromě pečlivé anamnézy a fyzikálního vyšetření může provést laboratorní testy (odběry krve, moči, stolice…), které pomohou potvrdit nebo vyloučit výše jmenované chorobné stavy. K ověření diagnózy se dále používají fototesty, případně kožní biopsie.
Jak se vzniku kožních reakcí po slunění bránit? Vyhýbat se přímému slunění (nejenom v "kritické" denní době mezi 10. a 15. hodinou), nosit vhodný oděv a pokrývku hlavy. Používat krémy s vysokým ochranným faktorem (30 – 65), tzv. sunblock. Vyloučit všechny přípravky s fotosenzibilizujícím účinkem a nahradit je jinými.
Jak je možné tyto reakce léčit? Ve vážnějších případech se poraďte s lékařem, který rozhodne o vhodné léčbě. Například je vhodná celková léčba antialergickými léky ze skupiny antihistaminik: cetirizin (Zodac, Zyrtec), loratadin (Claritine), terfenadin (Lotanax). U silně svědících projevů se doporučuje antidepresivum Amitriptylin, u těžkých forem někdy antimalarika a jiné léky s imunosupresivním účinkem. Na postiženou kůži lze s úspěchem lokálně aplikovat masti nebo krémy se steroidy.
Dermatologové se někdy pokoušejí o zvyšování tolerance vůči světelnému záření pomocí fototerapie.
Více informací na téma alergie najdete na internetových stránkách www.alergici.cz.
Nový komentář
Komentáře
To naštěstí nemám, já bych bez sluníčka nemohla být
Moje mrně dostalo kopřivku hned první den na dovolené a celých 10 dní se koupala v tričku, brala Zodac, mazala se Fenistilem a stejně kopřivka byla úplně hrozná a největší, co jsem kdy viděla celým 5 dní, než začala ustupovat. Zato já ji letos poprvé neměla - že by to bylo tím, že jsem předtím chodila na solárko?
Silveig: Dickie: já PŘECE vím, že to tam je (rozuměj: že to může reakci vyvolat)..ale opravdu by se to tam takhle, JAK to tam JE objevit nemělo
DEHET by se tady (rouměj v souvislosti s létem) neměl objevit vůbec!!!
Fifi, ale vždyť píšou, že přípravky s dehtem nedělají dobrotu ...
Fifinka: tam je, že přípravky s dehtem můžou vyvolat reakci...
ještě doplnění: server alergie.cz jsem měla dosud za server podávající hodnotné informace..ale teď, teď u mne fakt skončil
Tedy já absolutně NECHÁPU jak je možné, že do článku o slunění někdo může napsat něco o dehtu
DEHET SE V LÉTĚ NESMÍ ABSOLUTNĚ POUŽÍVAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Já NEMÁM SLOV! KDO TO PSAL????????
Haha - beru Zyrtec a Zaditen a stejně mám od loňského června pomocí testu na záda zjištěnou alergii na sluníčko - ovšem nikdo mi neřekl jakou a co proti tomu dělat. Navíc ještě předloni v létě jsem se u moře opálila normálka dohněda, jen jsem si ke konci spálila záda....
a to u sekání trávy, sluníčko pálilo a já měla spodek od plavek a triko, nikde jinde než na těch stehnách a zadku se to ale neobjevilo. Jo a bylo to tak 8-16 hodin po slunění. Podruhé to stejný na stejném místě na koupališti, trvalo to 3 dny, než to samo zmizelo. Potřetí rovněž na koupališti a opět až druhý den a pak to začalo svědit, když jsem celý den běhala v šortkách na sluníčku po Brně
.... Do večera mi do toho naskákaly šíííleně svědivé puchýřky takřka po celém těle (krom obličeje), polevilo to za 2 dny....
!!!
A letos????? Poprvé se mi na stehnách nahoře (až po okraj plavek)udělal cca 10-15 cm rudý hladký pruh, žádné puchýřky, ani to nesvědilo a to stejné na zadku okolo plavek
Takže teď - babo raď
zaplaťbůh, tyhle problémy nemám..tedy kožní. Já zas na sluníčku pravidelně chytnu rýmu a bez hoodně černých brýlí bych taky byla K.O.