Stres je všudypřítomný a nedá se s ním nic dělat. Známe ho z našich všedně uspěchaných dnů, ale ještě blíž mu přičichneme, když se přes nás přežene nějaká pohroma. A nemusí to být jen povodeň… Člověk se zkrátka najednou cítí tak, že by nejradši všechno vzdal. Ale i se strašákem stresem se dá lecos dělat. Stačí jen chtít.
Jednoduše řečeno musíte začít u toho, že se začnete mít víc rádi a začnete se o sebe starat. Bylo dokázáno, že aerobní cvičení snižuje stres a deprese, navíc spolu se zdravým jídelníčkem pomáhá k tomu, že lépe vypadáme, a pak se hnedka taky cítíme líp. Psychologové také doporučují zaručené recepty jako relaxaci, masáž nebo meditaci.
Největšími stresory našeho života je tradičně po staletí trojice: práce, vztahy a peníze. Ale moderní společnost nám se svými časopisy, televizí, rádiem a internetem přinesla stresora dalšího a o poznání mocnějšího. Podle psychologů jsme na tom hůř než naši předkové, protože oni se sice děsili věcí, které je obklopovaly a které se odehrávaly v jejich bezprostředním okolí, ale pro nás je „vesnicí“ vlastně už celá planeta. Když si večer sedneme ke zprávám a vyslechneme si, kolik kde na světě proběhlo vražd, hromadných havárií a živelných katastrof, pak se nám neusíná zrovna dvakrát.
Pak se taky můžeme docela dost deptat sami svými vlastními emocemi, především těmi negativními. Jak se s nimi vypořádat?
Za prvé se pokuste svoji emoci pojmenovat (jedním nebo více slovy). Prostě ji popište.
Dejte si pauzu. Dýchejte z hluboka. Počítejte ne do deseti, ale rovnou do dvaceti. Nejdřív přemýšlejte, než uděláte něco nepředloženého.
Pokuste se svůj pocit vyjádřit slovně, ale tak, abyste tím ani sobě ani nikomu jinému neublížili. Třeba: „Jsem rozčilený, protože si myslím, že se ke mně nechováš fér…“
Dělejte něco. Nemusí to být nic důležitého ani užitečného, ale musí to mít smysl právě pro vás. Třeba přerovnejte skříň, uháčkujte dečku, namalujte obraz nebo si dejte pleťovou masku…
Bylo prokázáno, že lidé, kteří dokážou zvládat svoje emoce, mají mnohem menší šanci, že spadnou do náruče alkoholu, drog, depresí nebo úzkostí než lidé, kteří svým emocím podléhají.
Ženy a muži prý čelí stresu každý po svém. Zatímco muži se ze stresu snaží vybruslit nejčastěji pomocí fyzických aktivit (běhání, posilovna, sex), ženy si jdou pokecat z kamarádkami, u kterých hledají a obvykle i nacházejí tu nejlepší podporu. Ačkoliv každý bude zřejmě tvrdit, že právě ta jeho metoda na zabití stresu je ideální, psychologové varují, že je dobré mít vždycky něco v záloze, když ten „váš“ způsob nefunguje nebo ho nemůžete aplikovat. Máme se prý učit od sebe navzájem. Takže, až bude posilovna zavřená, pošlete stresovaného kamaráda na pokec za kámošem. A až bude vaše nejlepší přítelkyně „vrba“ na dovolené, skočte si zaběhat…
Reklama