Máte ve zvyku dát si pravidelně skleničku vína po večeři nebo třeba při posezení s přáteli či při poslechu hudby? Pak pravděpodobně patříte ke zdravější části populace. Nový výzkum, jehož výsledky byly publikovány v odborném časopise American Journal of Clinical Nutrition, uvádí, že pijáci vína mají o poznání zdravější životní styl nejen než lidé, kteří holdují pivu či tvrdému alkoholu, ale dokonce i než zapřisáhlí abstinenti!
Výzkumníci z Duke University položili skupině téměř 4 500 mužů a žen cílené otázky týkající se životního stylu a porovnali je s oblibou nápojů od nealkoholických přes pivo a víno až po likéry a špiritusy. Zatímco předchozí studie se více zaměřovaly na chemické složení vína a na jeho vliv na krevní oběh a celkový zdravotní stav, tentokrát to bylo hlavně o životní rutině. Ukázalo se, že milovníci vinné sklenky (bez ohledu na to, zda raději červené, nebo bílé) mají nejzdravější životní styl ze všech – pravidelně cvičí, nekouří, jedí méně tučná jídla, vyhýbají se cholesterolu a nemají problémy s nadváhou. Navíc jedí více ovoce a zeleniny a méně červeného a smaženého masa.
Lidé podle studie obecně přisuzují vínu kladné vlastnosti a spojují je s pojmy jako „zdravý“ nebo „střídmý“. Kritici podobných výzkumů však poukazují na to, že pití vína je také spjato s určitým společenským postavením, majetkovými poměry a vzděláním, tudíž se tak dostáváme do skupin obyvatelstva, které beztak přistupují zodpovědněji ke svému zdraví, a to zcela nezávisle na tom, co si nalévají po večeři…
Ať tak nebo tak, vzpomeňte si na tenhle výzkum až budete sedět na dovolené v Řecku, v Itálii nebo ve Španělsku na balkóně s orosenou sklenkou vína v ruce. A připijte si na své zdraví. :-)