Sex kvete v každém věku, i když v časopisech pro ženy řeší často problémy jen „mladice“ :-). Naopak, podle statistik čím zralejší žena, tím si dokáže sex více vychutnat, sexuální aktivita žen věkem stoupá. To je možná důvod, proč si některé zralé ženy hledají mladší partnery, u mužů je to spíš naopak.
Sexuální aktivitu ovlivňuje tvorba hormonů, které se také podílejí na biologické funkci plodit děti. I když je žena v menopauze (v přechodu), která signalizuje konec období plodnosti, neznamená to, že by se už nechtěla milovat. Ve skutečnosti mnoho žen prožívá kvalitní sex právě v tomto období, kdy se nemusejí strachovat, že otěhotní a nezabývají se antikoncepcí. V tomto období hormonálních změn ale může nastat jiný problém, pochva ztrácí něco na své vlhkosti, protože dochází k útlumu produkce estrogenu. Dalším důvodem může být i to, že v menopauze dochází ke ztenčení a většímu vysušení jak pokožky, tak i sliznice stěny poševní. Tento problém může nastat i při stavu po hysterektomii, protože se při operaci většinou odstraňuje děložní čípek spolu s dělohou, a tak sekrece z čípku, která se zvyšuje při sexuálním vzrušení, samozřejmě chybí. Také to nějakou dobu trvá, než se ženy po takové operaci dostatečně zotaví, ale většina z nich může bez problému zahájit znovu aktivní sexuální život.
Pro lepší prožití milostného života ve vyšším věku může přispět také lubrikační gel, který zvýší poševní vlhkost, aniž by přitom nějakým způsobem narušil přirozené prostředí sliznice. Jedním z tipů je lubrikační gel K-YŇ Johnson & Johnson.
Reklama