V létě se radujeme ze sluníčka a hezkého počasí, skáčeme po hlavě do bazénů nebo si užíváme ve vlnách jižních moří. Při tom všem ale stále chceme, aby naše vlasy byly krásné, jemné a pružné. Odpověď jsme pro vás získali od odborníků - MUDr. Karolíny Kykalové z Ústavu estetické medicíny a Libuše Krištofová z družstva kadeřníků Šarm.

Jedním z hlavních faktorů, které v letních měsících „útočí“ na naše vlasy, je ultrafialové záření. Především UV A záření s delší vlnovou délkou proniká hlouběji a mění struktury aminokyselin, snižuje schopnost regenerace a tak navozuje změny podobné stárnutí kůže. Ultrafialové záření má také vliv na snížení normálního obsahu tuků ve vlasových strukturách, takže snižuje soudržnost buněčných membrán. Výsledkem jsou dehydratované, přesušené a lámavé vlasy s narušenými strukturami. Ultrafialové záření má vliv i na kůži hlavy, především UV B, které může u řidších vlasů nebo úplné pleši způsobit klasické spálení a s tím související krátkodobé potíže (zarudnutí, pálení, bolestivost, puchýře), ale i vážné problémy (solární keratosy, kožní nádory).
Vlasům nijak zvlášť nesvědčí ani mořská voda, především dlouhodobé působení jejích koncentrovanějších solí přímo na vlas. I zde může dojít k porušení struktury povrchu vlasu a zhoršení rozčesávání, k nadměrným ztrátám vlhkosti a poškození vlasových struktur. Proto je důležité ihned po koupání ve slané vodě vlasy opláchnout vodou sladkou.
Zvláště v létě, a především při pobytu u moře, doporučují kadeřníci přiměřenou hygienu s používáním hydratačních šamponů s obsahem aminokyselin a ochranných UV filtrů – jak proti UV A tak proti UV B. Od věci není ani dostatečná ochrana hranic vlasové kštice klasickými ochrannými opalovacími krémy, protože tam je většinou vlasový povrch řidší než sama vlastní kštice.

Podle Vlasového rádce
Reklama