Poporodní období je stav, kdy se tělo ženy navrací do normálu. Po šestinedělí, které je pro mnoho čerstvých maminek trochu problematické, se může žena začít se svým partnerem opět intimně stýkat. Bohužel však bývá sex po porodu pro partnerství zatěžkávající zkouškou. Žena musí často překonávat nejen fyzické potíže, ale také psychické.

Partneři žen, které nedávno rodily, si musí uvědomit, že žena je velmi často unavená, protože potřeby dítěte jsou ještě velmi časté. Navíc žena prochází obdobím nejistoty, jestli dělá všechno správně, přemítá o chování malého dítěte, jestli mu stačí mléko a podobně… Ženy v období po porodu jsou velmi přecitlivělé a například nátlak na sex z partnerovy strany je může traumatizovat, stejně jako jakékoliv konfliktní situace, ke kterým dříve nedocházelo. V tomto období je tedy mužská ohleduplnost na prvním místě.

Problémy se sexem může mít ale žena po porodu i z důvodů fyzických. Počáteční návraty k normálnímu intimnímu sblížení musí být velmi opatrné. Většina maminek je po porodu na intimních místech sešitá, jizva bývá trochu bolestivá. Také laktace pohodovému sexu nepřispívá. Bolestivé nalité prsy nedovolují mazlení. Navíc se většinou při orgasmu se nalijí a samovolně vypouštějí mateřské mléko.
Jedním z problému sexu po porodu je ale také nedostatečná vlhkost pochvy. U žen, které nedávno porodily, může mít řadu příčin. Například kojení snižuje hladinu estrogenu v krvi, což má za následek snížení poševní vlhkosti a změna hormonální hladiny se po porodu projeví stejně. Také stav po nástřihu nedovoluje dostatečné vzrušení a správné zvlhnutí poševního vstupu.

Pro překonání nepříjemných pocitů, gynekologové doporučují použít lubrikační gel. Každá žena si po porodu musí sama určit, která doba je vhodná pro zahájení plného sexuálního života. Lubrikační gel jí však může pomoci značně snížit napětí a obavy z bolesti při pohlavním styku. Naším tipem je nový lubrikační gel K-Y od Johnson & Johnson.
Reklama