Závislost na tabáku je nemoc. Podle 10. verze Mezinárodní klasifikace nemocí WHO (Světové zdravotnické organizace) je označována jako diagnóza F 17. Stejně jako pro většinu významných nemocí, i pro léčbu F 17 existují „na důkazech založená doporučení léčby“, tedy reálný, prokazatelně účinný a vzhledem k vynaloženým nákladům ekonomicky výhodný způsob léčby. Poslední taková doporučení pro léčbu závislosti na tabáku vycházejí z analýzy asi 6000 prací o odvykání kouření a jsou k vidění například na webových stránkách hlavního lékaře USA.

Víte například, jaké jsou hlavní mýty o odvykání kouření?
Jedním z nejrozšířenějších mýtů je tvrzení, že kouření je jen zlozvyk. Ve skutečnosti je kouření závislost. Nikotin je droga a někteří lidé na ní mohou být závislí stejně jako na heroinu nebo kokainu. Stejně tak nelze říci, že odvykání kouření je jen otázkou vůle. Protože kouření je závislost, bývá obvykle odvykání velmi obtížné. Přesto existují způsoby, jak toho dosáhnout. Nejefektivnější metodou je kombinace poradenství a substituční nikotinové léčby nebo jiných léků. Je vhodné se obrátit na odborníky v poradnách odvykání kouření, kteří s každým pacientem proberou individuální možnosti. Velmi demotivující je také mýtus, který říká, že jestliže se vám nepodaří přestat hned napoprvé, tak to nedokážete nikdy. Jelikož odvykání kouření je velice obtížné, obvykle to lidé musejí zkoušet dvakrát, třikrát nebo i vícekrát, než se jim skutečně povede zbavit se závislosti na tabáku.
Protože kouření je v našem životě obvykle spojováno s rutinními činnostmi (ranní káva, práce, posezení u skleničky…), radí odborníci při zahájení odvykání změnit zaběhané životní rituály a najít nějaké náhradní povyražení. Když jste třeba byli zvyklí kouřit u snídaně, tak snídejte jinde a místo kafe si udělejte čaj. Choďte do práce jinou cestou. Požádejte své přátele a rodinné příslušníky, aby před vámi nekouřili ani nenechávali povalovat cigarety, které by vás jen darmo pokoušely. Aspoň první tři měsíce odvykání si odepřete alkohol. Pijte hodně nealkoholických nápojů, zejména vody. Vyzkoušejte bylinkový čaj nebo ovocné šťávy. Kromě alkoholu omezte kafe a nápoje jako cola. Vyhýbejte se příliš sladkým a tučným jídlům. Může se stát, že budete mít z nervozity potřebu uždibávat jídlo, tak si připravte nízkokalorické verze svačinky jako mrkev a jinou zeleninu, popcorn, tvarohové přesnídávky, jogurt nebo žvýkejte žvýkačku bez cukru. Nevynechávejte hlavní jídla. Začněte pravidelně cvičit. Zapište se třeba do juda nebo spinningu. Mimo to, že se budete cítit lépe, tak se zabavíte a vytvoříte si novou rutinu. Snažte se chodit dřív spát, odpočívejte. Když na vás přijde „absťák“, začněte něco dělat – povídejte si s kamarádkou, uklízejte, pracujte nebo jděte do kina. Vyhýbejte se místům, která máte spojené s kouřením. Zhluboka dýchejte. Naučte se relaxovat. Dejte si horkou sprchu, naložte se do vany s vonným olejem, čtěte, poslouchejte relaxační hudbu…
Tím prvním, kdo by vás měl inspirovat k odvykání kouření (kromě rodiny samozřejmě), je váš lékař. Správně by se měl během každé prohlídky vyptat na vaše návyky a na to, zda kouříte. V případě kladné odpovědi vám má doporučit přestat a nabídnout konkrétní řešení. Podle výzkumu provedeného v ČR se na kouření ptá každého pacienta 80% lékařů, ale jasné doporučení přestat vysloví jen 25% z nich, farmakologickou léčbu doporučuje 8% lékařů a adresu nejbližší poradny pro odvykání kouření předává 6% lékařů. Jen pro zajímavost – v České republice kouří 28% lékařů, 39% sester, v prvním ročníku (l.LF UK) 24% mediků a v pátém 10%.
Reklama