Ačkoliv být matkou je snad tou nejpřirozenější věcí na světě, každá z nás si před příchodem minimálně toho prvního děťátka láme hlavu, jestli všechno zvládne a hlavně jestli půjde s kojením všechno tak, jak má… Každá máme někde poblíž zkušenou maminku, sestru nebo kamarádku, ale stejně je dobré mít doma po ruce aspoň útlou knížku, kde se v případě nutnosti dočtete aspoň základní informace nebo najdete radu ve chvíli, kdy si s něčím nejste jistá.

Nedávno vyšla v nakladatelství Grada kniha MUDr. Martina Gregory „Péče o novorozence a kojence“ s podtitulem „Maminčin domácí lékař“, kde najdete užitečná pojednání o porodu a dnech poté, o prvních dnech s miminkem doma, o správné technice kojení, o povinném a doporučeném očkování i o prvních možných nemocech a potížích novorozence.
Z knížky jsme pro vás vybrali zásady správného kojení:

1. přiložit dítě k matčině prsu již do třiceti minut po porodu, nejpozději však do dvou hodin po porodu
2. první den přikládat dítě k prsu vždy asi po třech hodinách – pokud samo dítě nechce častěji
3. přikládat dítě zpočátku k oběma prsům, ještě není rozdíl mezi předním a zadním mlékem (to platí po celé dva až tři týdny po narození dítěte)
4. neomezovat délku kojení z žádných důvodů, dítě může být u prsu i přes půl hodiny
5. neohlížet se na intervaly mezi pitím, jsou nepravidelné (půl hodiny, ale i tři až čtyři hodiny, ne však déle než šest hodin, to pak znamená, že není vše v pořádku)
6. s kojením začínat v poloze vleže, později vsedě nebo i v jiných polohách
7. respektovat zvláštnosti tvaru prsů a obličeje dítěte úpravou polohy při kojení (obtíže působí malá brada dítěte, příliš velký prs, vpáčená bradavka)
8. dodržovat zásadu pohodlné polohy matky při kojení, každá vynucená poloha provázená nepohodlím matky má za následek zhoršené uvolňování mléka z prsu
9. netlačit dítěti hlavu k prsu násilím, dotýkat se pouze jemně jeho hlavy pod spojnicí uší
10. správně přiložené dítě k prsu se břichem dotýká matky celém rozsahu, jeho brada, tvář i nos je v kontaktu s prsem

Aby mohlo dítě uchopit bradavku do svých úst a správně se přisát, je třeba uvolnit dvorec odstříkáním mléka z nalitého prsu. Odstříkávat mléko je lépe rukou než mechanickou odsávačkou. Ta totiž způsobí otok dvorce a tak situaci nejenže neřeší, ale naopak ji může i zhoršit. Stačí trocha trpělivosti a správná instruktáž matky a naučí se to každá.

podle knihy "Péče o novorozence a kojence" připravila
Reklama