Milování je jednou z nejdůležitější součástí zdravého života. Ve vztahu dvou lidí je sex nedílnou složkou jejich vzájemné pohody a štěstí. Může se ale stát, bez ohledu na věk, že nastane problém, který tuto pohodu naruší. Velmi častý problém u žen, za který se mnohé stydí a kvůli kterému se trápí, je nedostatečná vlhkost pochvy. To způsobuje obtížnost milostného spojení, někdy i bolestivost. Bohužel, i když má tento problém často jiné příčiny, ženy mají velmi často obavu, že si jejich partner bude myslet, že jsou frigidní, že je bude obviňovat z nedostatečného zájmu o sex nebo naopak si muži někdy dělají výčitky, že je to jejich vina… Všechny tyto situace vnášejí napětí do milostného vztahu. Ženám je často trapné vyhledat odbornou pomoc.

Proč je pochva vlhká?
Přirozená vlhkost vagíny – kromě toho, že usnadňuje milování – má díky mírně kyselému pH prostředí ochrannou funkci proti vzniku infekcí. Kolísání poševní vlhkosti je normální, většina žen trpí v některé fázi svého života nedostatečnou vlhkostí. Vlhkost je řízena hormony a je přímo vyvolána sexuálním vzrušením.

Co někdy způsobuje pocit sucha?
Přirozené kolísání hladiny poševní vlhkosti – hladina kolísá v průběhu menstruačního cyklu a v různých fázích života. Je to záležitost přechodná. V polovině menstruačního cyklu, v období ovulace je vlhkosti více, naopak před menstruací je vlhkosti méně. V období ovulace pochva přirozeně nastavuje ideální prostředí pro spermie, které mají oplodnit vajíčko, správná a dostatečná vlhkost při sexuálním styku usnadňuje cestu k rychlému oplodnění. Kolísání vlhkosti pochvy je způsobeno množstvím krve, které koluje v poševní stěně a to je závislé na dvou hormonech – na estrogenu a progesteronu. Tyto hormony ovlivňují menstruační cyklus. Hladina vlhkosti poševních sliznic tedy pravidelně stoupá a klesá.
Stres a nervozita - může být například příčinou nedostatku vlhkosti pochvy při navázání nového sexuálního vztahu. Nemusí jít vždy nutně o první sexuální vztah, ale tato situace se často stává i zkušeným ženám, které mají nového partnera.
Druhý, závažnější důvod, je stres, nervy a únava v normálním životě. Tento stav je pro organismus velmi zatěžující a může se odrazit nejen v psychické nechuti k sexu, ale i přímo ve fyzických problémech, například nedostatečnou sekrecí vlhkosti při sexuálním styku. Pro zlepšení stavu je dobré tyto problémy překonat, protože právě sex je prostředkem k nabytí nové energie a pocitu pohody. Při prožitém orgasmu se do těla vylučují látky, které stres odbourávají a pomáhají tělu k celkovému uvolnění. Není lepší relaxace, než je radostný sex bez nervů a stresů.
Bezpečný sex a kondom – některé ženy mají při sexuálním styku, kdy partner používá kondom, problém s vlhkostí pochvy. Zpočátku může být příčinou strach z otěhotnění či z možné infekce. Tento problém lze ale řešit velmi jednoduše. Aplikací lubrikačního gelu.
Po porodu – s problémem pocitu sucha se velmi často setkávají ženy, které jsou po porodu a začínají s normálním sexuálním životem. Následkem porodního poranění, šití a „zacelování“ může být při počátečním sexu ještě bolestivost. K nedostatečné vlhkosti přispívá i kojení, jelikož snižuje hladinu estrogenu v krvi. Hormon estrogen přispívá ke správnému sekretu vlhkosti sliznic v pochvě.

Problém pocitů sucha při milování lze dnes řešit jednoduchým způsobem – použitím lubrikačního gelu. Pro některé ženy, které se vyhýbají sexu kvůli problému suché poševní sliznice, se po použití správného lubrikantu navrací nejen chuť na sex, ale také prožití orgasmu. V dnešní době je již nabídka lubrikačních gelů na trhu velmi široká a jejich používání není ničím, za co by se moderní žena měla stydět. Naopak, otevřeným přístupem k řešení svého osobního problému by si měla dodat sebevědomí.

Právě teď probíhá mezi čtenářkami internetového deníku Žena-in testování lubrikačního gelu K-Y Johnson & Johnson.