… to vždycky říkala moje babička, když se někdo z nás vnoučat přivalil na nedělní oběd do parádního pokoje v uváleném tričku nebo košili, které „zdobily“ tisíce skladů, žlábků a pomuchlaných vrásek. Jenže, co dřív bylo proviněním proti bontonu, je dneska v podstatě žádáno. Zmuchlané košile a halenky, pomačkané sukně a šaty – to je jeden z trendů, které frčí toto léto.
Samozřejmě nemůže to být pomačkání jen tak obyčejné, jako když třeba sedíte tři hodiny v autě a záda vaší nejlepší halenky se změní ve varhany. Takové moderní mačkání je pravidelně nepravidelné, čím ležérněji působí tím lépe. Na rozdíl od textilií, které se vyrábějí tak, aby se vůbec nemuchlaly, tyto materiály se mačkají průmyslově a ty opravdu dobré nenarovnáte, ani kdybyste se na hlavu postavila.
Samozřejmě, nechce-li se vám za pomačkané kousky oděvů utrácet nekřesťanské peníze v butikách, můžete si vyzkoušet oděv pomačkat sami. Někdy pomůže zmuchlaný kousek převázat provázkem a vyprat v pračce na vyšší teplotu, ale je třeba počítat s tím, že se dílo nezdaří a hadřík se kromě žádaného pomačkání taky zcukne. Méně nároční své oblečení po vyprání zkrátka nerozklepnou a nevyvěsí, a už vůbec se nepokusí je žehlít…