Již ve starém Egyptě, Římě a Babylonu používaly ženy nejrůznější hadříky, trávu nebo papyrus, který buď k tělu přikládaly, nebo vytvářely malé smotky a vkládaly je do pochvy. Tak již v roce 1500 př. n. l. vznikli předchůdci dnešních tamponů, když si bohaté ženy z Byzance nechávaly dovážet česanou vlnu z Kavkazu a smotávaly si z ní pro dny menstruace malé ruličky.
Středověk na tuto pomůcku, ale i na vložky, úplně zapomněl a znovu je objevil až ve 30. letech 20. století v USA, kdy byly první tampony patentovány. Poté, co mnohé americké i evropské studie potvrdily jejich bezpečnost, začaly se tampony ve 40. a 50. letech masově rozšiřovat do celého světa.
Tampony o.b. byly uvedeny na trh v roce 1950 v Německu. U jejich zrodu stála gynekoložka - MUDr. Judith Esser Mittag, která jim také dala případné jméno – o.b., nebo-li „Ohne Binde“ („Bez vložky“). Během let se o.b. tampony staly nejprodávanějšími tampony v Evropě a nikoho asi nepřekvapí, že jsou to jediné tampony, které doporučuje Česká gynekologicko-porodnická společnost.
Tampony o.b. můžete používat po celou dobu menstruace od prvních silných dní až po dny s velmi slabým krvácením. Jejich výhody oceníte zvláště při práci, sportu, plavání nebo v noci. Abyste se vždy cítila příjemně a pohodlně, je třeba si správně zvolit velikost a typ tamponu. Například tampony o.b. jsou k dostání ve čtyřech různých velikostech. Liší se od sebe absorpční kapacitou. Podle intenzity menstruace si tak můžete zvolit ten nejvhodnější typ.
Zpočátku, kdy je menstruace silnější, použijte tampony o.b. normal nebo o.b. super pro účinnější ochranu. Ke konci, kdy je menstruace slabší, je možné použít tampon o.b. comfort. Protože má úzkou špičku, pohodlnější tenčí tvar a hedvábně hladký povrch, snadněji se zavádí ve dnech s velmi slabým krvácením. Právě proto, že se snadněji zavádí, je určen i pro dívky, které tampony začínají používat. Pro ženy s velmi silným krvácením a pro ženy, které již rodily, je určen největší tampon, super plus.
Základní pravidlo pro používání tamponů zní: Používejte vždy co možná nejmenší velikost odpovídající intenzitě krvácení.
Reklama