Je už takovou tradiční lidskou vlastností vytvářet kolem různých jevů soubory mýtů, polopravd a informačních šumů, které často vycházejí jen z obyčejně nedostatečné znalosti problému. Takže není divu, že na téma celulitida existuje i u nás spousta mylných tvrzení. Společně s dlouholetým spolupracovníkem Ženy-in.cz doktorem René Vlasákem z Centra preventivní medicíny v Praze si teď pojďme na některé z nich posvítit.

Mýtus první – Celulitidu mají jen obézní lidé.
Celulitida bývá už tradičně spojována s nadváhou, ale na druhou stranu odborníci dobře vědí, že celulitida může trápit s klidem i ženy vyloženě štíhlé. Doktor Vlasák ve své praxi zaznamenal i dívky s BMI (Body Mass Index) pod 19, které měly velký nález celulitidy.
Takže jak to tedy je? Ono ani tak nezáleží na tom, kolik ukáže vaše váha, ale jaké je skutečné rozložení hmoty ve vašem těle. Jak říká Dr. Vlasák, stačí udělat rozbor složení těla a hned víte, jak jste na tom. Ženy, u kterých se projevuje celulitida, mívají často nepříznivý poměr mezi aktivní a pasivní tělesnou hmotou. Proto je obvykle třeba i u relativně hubených děvčat začít léčbu celulitidy dietním režimem a po nějakou dobu udržovat negativní energetickou bilanci. To nemusí nutně znamenat výrazné snižování příjmu, ale postačí zvýšit a zefektivnit pohybovou aktivitu.

Mýtus druhý – muži nemohou mít celulitidu.
Tak to možná platívalo kdysi, ale dnes se lékaři stále více setkávají s chlapci nebo muži, kteří mají na těle patrné známky celulitidy. Nejspíš jsou zde na vině hlavní dva spouštěče celulitidy, a to narušený potravinový řetězec a nedostatečný pohyb až lenivý životní styl.

Mýtus třetí – když budu jíst jen ovoce a zeleninu, nebudu mít celulitidu.
Už naše babičky říkávaly, že nic se nemá přehánět. A zdá se, že není nic pravdivějšího, než toto tvrzení. Podle Dr. Vlasáka vás totiž výhradně vegetariánská strava nejen že neochrání před celulitidou, ale ona se dokonce na jejím vzniku může podílet. Důvodem je pravděpodobně nedostatek bílkoviny v potravě, nepříznivé složení lymfy a nízký tzv. onkotický (mezibuněčný) tlak.

Mýtus čtvrtý – celulitida se dá odstranit jednou provždy.
Možná se vám to bude zdát nepříjemné až demotivující, ale celulitida opravdu nejde odstranit přes noc a navždy. Roli zde hrají různé predisponující faktory, výživa a životní styl, takže nám nezbývá, než prostě stále makat. Je to otrava, ale je to tak.

Mýtus pátý – celulitidu lze odstranit pohybem a dietou.
Jistě, zvýšená pohybová aktivita a vyrovnaný zdravý jídelníček chudý na tuky mohou v boji s celulitidou pomoci. Ale ani ony nejsou samospasitelné. Někdy se snažíte jako blázen a výsledky nikde… Chyba je v tom, že k celulitidě nepřistupujeme komplexně. Zkoušet jednotlivé metody jednu za druhou nemá cenu. Jestli chcete opravdu vidět efekt, upravte dietní a pohybový režim, přidejte farmakoterapii (vnitřní i vnější) a fyzikální léčbu (lymfodrenáž, kompresní pomůcky). Počítejte s tím, že když se svěříte do rukou odborníků (nejčastěji vyškolený personál kosmetických salonů), zaplatíte za terapii v délce 4 až 6 týdnů cenu zhruba od 3 do 5 tisíc korun. Vybírejte si opravdu kvalitní péči a trvejte na tom, že výsledek by měl být patrný již nejméně po dvou týdnech úsilí.

A ještě jedna rada na závěr: Potřebujete dobrý MOTIV. Znáte to – pokud my ženy víme, proč něco děláme, vždycky se nám pak lépe překonávají překážky. :-)
Reklama