Milujte se a množte se, řeklo se nám. Jenže, co když se někomu daří jen ta první část doporučení? Ve vyspělých zemích je zhruba 20 až 25 % párů bezdětných, z nich však mnohé dokonce záměrně. O neplodnosti, kterou pociťují páry tíživě a daly by všechno na světě za řvoucího tvorečka v růžových nebo bleděmodrých dupačkách, může být řeč jen u 10 % až 15% párů.
Pozor, abyste do tohoto vzorku patřili, museli byste mít za sebou kus snažení. Partneři, kteří spolu žijí milostným životem naplno a bez zábran různých antikoncepcí, mohou být považováni za neplodné, když po roce či dvou letech žena neotěhotní. Jak ale víte, láska, příroda a medicína jsou tři mocné čarodějky a kolikrát se pár, který se těžko smiřoval s tím, že bude bezdětný, najednou dočkal, takže, nic neplatí absolutně.
A ještě něco, nenechte si nakukat, že za neplodnost může vždycky žena, příčina bývá u ní v 50 - 55% případů, avšak 30 - 35 % připadá na muže, 10 - 20% na obě strany. S vyšetřením na případnou neplodnost by měl začít muž, neboť testy jsou u něho jednodušší než u žen.
Důležitý je také věk, vyhlídka na otěhotnění je prý nejlepší u ženy mezi 20 - 22 lety, u 30leté ženy je asi 30% naděje, u 35leté 11% a u 40leté jen 3%.
Reklama