Krásné vlasy jsou vizitkou dokonalé ženy. Základem všeho je správná péče a výživa, protože naše kštice je denně vystavovaná nepříznivým povětrnostním podmínkám, působí na ni kosmetické přípravky (laky, tužidla, vosky) a navíc máme kvalitu našich vlasů částečně danou také geneticky. Chcete-li se dozvědět o péči o vlasy a o jejich hydrataci více, přečtěte si následující rozhovor s odborníkem na tuto problematiku, MUDr. Pavlem Koňaříkem z Inter Clinic Praha.

Co je to hydratace vlasů?
Hydratací vlasů se rozumí obsah vody v sušině, který se má pohybovat okolo 14 - 16 procent. Za fyziologických podmínek je udržován přiměřenou vrstvou mazového filmu. Za méně fyziologických podmínek, například po umytí šamponem, je hydratace vlasů dána kvalitou použitých kosmetických ingrediencí.

Jaký je rozdíl mezi hydratací kůže a hydratací vlasů?
Hydratace kůže je dána celkovým stavem organismu a lokálními kožními parametry. Povrchní partie kůže je tvořena cca 15 vrstvami „,mrtvých“ buněk obsahujících keratin spojených lipidy. Tato síť tvoří bariéru proti pronikání antigenů kůží. Při zvýšené hydrataci těchto vrstev pronikají částice hluboko do podkoží. Každý den se z uvedených l5 vrstev jedna „slupuje“ a jedna se obnoví. Lipidy mezi nimi zabraňují dehydrataci spodních živých buněk - keratinocytů. Fyziologické faktory ovlivňující hydrataci kůže jsou závislé na obsahu vody a tuku v rohové vrstvě, okolní vlhkosti, teplotě a rychlosti olupování.

Jaký je rozdíl mezi hydratovaným a suchým vlasem? Vlas dehydrovaný-suchý je bez lesku, ztrácí pružnost a na konečcích se snadněji láme. Vlas normálně hydratovaný je objemnější, lesklý, snadno se rozčesává, neelektrizuje, nabývá na pružnosti a pevnosti.

Proč je důležité vlasy hydratovat?
Při kontaktu s vodou záleží zejména na vlastnostech vlasového mazu, zda pokrývá cele stvol, zda je vůbec přítomen a na délce expozice vůči vodnímu prostředí. Je znám fakt, že suché vlasy snadno vstřebávají vodu a rychleji ji zase ztrácejí při sušení. To je dáno právě nepřítomností ochranných struktur na povrchu vlasu. V průběhu života vlasy postupně ztrácejí vodu, jsou sušší i tenčí, méně pigmentované a vzhledem k úbytku drobných kapilár kolem vlasové cibulky dochází i k útlumu tvorby mazu a tím pádem i k tendenci k další dehydrataci vlasů.

Lze vlasy hydratovat mlékem?
Obecně se kosmetický průmysl zabývá vývojem kosmetických látek s podobnými vlastnostmi jako má přirozený kožní maz, splní-li tyto vlastnosti vehikulum v podobě ,,mléka“, proč ne.

Je kondicionér pro vlasy důležitý?
Kondicionéry jsou vhodné pro všechny typy vlasů zbavené primárně či sekundárně ochranného filmu. Je samozřejmě vhodné, když obsahují ingredience co nejvíce šetrné ke kůži a vlasu (pH, hydrofilie, hypoalergenie).

NÁŠ TIP:
Nové šampony a kondicionéry Dove obsahují ¼ hydratačního mléka, které dodává vlasům potřebnou hydrataci a působí vně i uvnitř vlasu. Toto mléko totiž obsahuje složky Arginin, Glycerin a D-Panthenol, které na sebe vážou vodu a dodávají ji přímo do vlasového vlákna. Ochranné látky na povrchu vlasu zabraňují rychlému vysychání a přitom vlasy nezatěžují. Výsledkem jsou vlasy viditelně hebčí, lesklejší a pružnější a současně je díky mléku ošetřována i naše mnohdy přecitlivělá pokožka hlavy. Kdo z nás by nechtěl sklízet obdivné pohledy na nadýchaný účes a přitom se cítit sebevědomě a zdravě?!


Právě teď se můžete zúčastnit naší nové soutěže o deset balíčků (šampon, kondicionér, mýdlo) v rubrice Hrajte a vyhrajte.
Reklama