Přechod od zimního lenošení ve vyhřátém bytě do života „tam za dveřmi“, kde se všechno probouzí, není pro lidský organismus vůbec jednoduchý. Probouzení ze „zimního spánku“ člověku totiž trvá poněkud déle než přírodě. A zatímco příroda jásá, lidé vypadají unaveně a tváří se, jako by jim něco chybělo. A ono jim opravdu něco chybí. A není to jen nálada, ale jsou to také vitamíny. Důsledek je nasnadě – jarní únava.
Jarní únavou nazýváme stav, který má u člověka celou řadu negativních projevů. Snižuje se zejména jeho schopnost fyzického výkonu a koncentrace. Tělesné vysílení vede k pocitu permanentní únavy a podrážděností a projevuje se i charakteristickým a zřetelným kolísáním nálady. Příčinou jarní únavy je dlouhodobý nedostatek tepla, slunce a často také vitaminů, především vitaminu C.
Jak bojovat s jarní únavou? V první řadě zažeňte špatnou náladu a zvyšte fyzickou aktivitu! Prospěje to nejen dospělým, ale i dětem. Překonejte únavu a vyrazte s dětmi na výlet do přírody. Nechtějte však lámat rekordy v počtu kilometrů. Nepřepínejte svoje síly a nezapomínejte na adekvátní odpočinek. Zajděte si s dětmi do kina, zahrajte si jejich oblíbenou hru nebo jim splňte nějaké přání. Dbejte zkrátka na to, aby váš odpočinek byl aktivní. Definitivní vítězství v boji s jarní únavou vám však zajistí až zvýšený přísun vitaminů, a to zejména vitaminu C.
Vitamin C je pro lidský organismus naprosto nepostradatelný. Účastní se mnoha metabolických pochodů, posiluje celkovou imunitu organismu a je významným antioxidantem, což znamená, že zneškodňuje volné radikály. Volné radikály jsou látky které vznikají v našem organismu následkem negativních civilizačních projevů, následkem stresu či znečištěného životního prostředí. Tím, poškozují buněčné membrány, přispívají ke vzniku nádorového bujení. Vitamin C je obsažen v ovoci a zelenině, jeho hlavním zdrojem jsou citrusové plody, jahody, černý rybíz, paprika, rajčata, brokolice, brambory a zelí. Jeho průměrná denní doporučená dávka u nás je u kojence 30-50 mg/den, u starších dětí a dospělých 50-80 mg/den.
Příznaky nedostatku vitaminu C jsou zpočátku velmi nespecifické – zvýšená únava, malátnost, ztráta chuti k jídlu a snížená odolnost Při dlouhodobějším nedostatku tohoto vitaminu se objeví krvácivost dásní, ztráta zubů a onemocnění zvaném scorbut /kurděje/, při němž dochází k narušení kolagenních struktur a k rozsáhlému kapilárnímu krvácení. Toto onemocnění je dnes naštěstí vzácností a my ho známe prostřednictvím literatury z dobrodružných románů o zámořských plavbách.
Příjemné a zároveň praktické je doplnění denní dávky vitamínu C formou instantních nápojů, jejichž součástí jsou i vitaminy. Ideálním je z tohoto důvodu oblíbený nápoj Tang, který organismus nepřetěžuje zbytečnými kaloriemi a dodává mu potřebnou dávku vitaminu C. Instantní podoba nápoje má ještě další výhodu. Tang se podává vždy čerstvý a jeho vitaminová hodnota zůstává nedotčena. Rodiče navíc ocení, že děti do pití lahodného nápoje nemusí nutit, protože alespoň jedna z příchutí (jablko, pomeranč, citron, broskev a jahoda) uspokojí i ten nejmlsnější jazýček.

Tang, chuť čerstvého ovoce.
Reklama