Naštval vás nadřízený nebo váš miláček? Pohádala jste se s tchyní nebo s kamarádkou? Máte strach ze zkoušky v autoškole? Musíte se naučit emoce lépe zvládat, neboť jinak na ně doplatí vaše zdraví. Zkuste aspoň několik svépomocných záchranných triků:
· Při nádechu počítejte do deseti a pak zlobu, bezmoc a úzkost vydechněte.
· Nemyslete na to, že se potíte pod pažemi, že vám tiká tep jakoby v hlavě, že se vám točí hlava... Odveďte pozornost od svých tělesných reakcí tím, že si s někým popovídáte, i kdyby to měl být jen váš papoušek.
· Neseďte, pohybujte se a vnímejte kolem i jiné lidi, nikoli jen osobu, která vás rozčílila. Zkrátka, přelaďte se na jiné vlny.
· Přestaňte se mračit, na truc všemu se usmějte, i když se vám to v té chvíli zdá asi tak neadekvátní jako vykládat vtipy v krematoriu.
· Změna výrazu může ovlivnit i změnu nálady, tělo při smíchu vyplaví endorfiny a odbourá stresové hormony adrenalin a kortizon.
· Zkontrolujte si ramena, jsou vytažená vzhůru? Pak je tedy nechejte rychle klesnout, vypněte svaly, uleví se vám.
· Ne nadarmo se říká při povzbuzování: “Hlavu vzhůru”. I vy se dívejte vzhůru, pohled do země sice možná vypadá skromně, ale také zarytě a umocňuje všechno negativní.
Reklama