Čekáte miminko a trápí vás nechutenství, nevolnosti nebo zvracení? Máte obavy, že by vašemu děťátku mohlo něco scházet, když nedokážete skoro nic pozřít? Tak to vás snad uklidní nejnovější poznatky anglické lékařské vědy.
To, jak žena o sebe pečuje v těhotenství, má zásadní význam pro její nenarozené dítě. Z tvaru tělíčka novorozeněte lze poznat, jak zdravé dítě později bude. Malé, hubené děti mají v dospělosti sklon k srdečním onemocněním, infarktům a cukrovce.
Ve Velké Británii nyní probíhá jeden z největších výzkumů nastávajících maminek. Monitoruje ženy ve věku 20 – 34 let. Sleduje souvislost jídelníčku těhotných žen a tvaru a velikosti tělíčka jejich miminek. Lékaři jsou přesvědčeni, že dokonalou dietou docílíme narození dokonalého dítěte. Proto vytvořili 300 otázek, podle kterých zpracují optimální výživu ženy v těhotenství.
Nové poznatky staví staré praktiky doslova na hlavu. Prof. Burcker přichází s převratnou teorií. Říká, že většina žen, když zjistí, že jsou těhotné, přejdou na hodnotnější a zdravější stravu. Měly by však udělat přesný opak. Burcker tvrdí, že nedostatečná výživa v časných stádiích pomůže dítěti být zdravějším a odolnějším.
Tento poznatek je kupodivu starý. Někteří pastevci posílají nově gravidní ovce na chudší pastviny. Myšlenka je založena na faktu, že čím méně potravy má ovce, tím víc musí její tělo pracovat na dodání výživy jejímu nenarozenému mláděti. Aby se vyrovnal rozdíl, vyvine se větší placenta, orgán, který dodává výživu plodu. Placenta zůstane stejná, i když ovce už přijímá dostatek potravy. Plod tím dostává mnohem více výživy, než by přijímal normálně. Nakonec se narodí větší a odolnější jehně.
Pokud to funguje u ovcí, proč by ne u člověka? Není ranní nevolnost vlastně jen pokusem přírody o vyhladovění zárodku? Nepomáhá mu tím zesílit a více zmohutnět v pozdějším stadiu těhotenství?
A na závěr ještě jedna zajímavá rada. Pokud vám od tzv. ranních nevolností pomáhají sladké, bublinkové nápoje, raději se jim vyhněte. V 1. trimestru způsobují zmenšení placenty a tím narození menšího a slabšího dítěte.

Podle dokumentu Dokonalé děti z TV Spektrum zpracovala
Reklama