V létě je potřebujeme všichni. Při práci, při cestování, při sportu nebo při lenošení na balkóně či u moře. Sluneční brýle. Mnoho z nás si je vybírá podle toho, aby splňovaly diktát paní Módy a abychom v nich nevypadali jako strašidlo, ale existují i jiné parametry, na které je třeba brát zřetel.
Prvotní funkcí slunečních brýlí je ochrana našich očí před škodlivými paprsky, proto by každé sluneční brýle, které si kupujeme, měly být opatřeny certifikátem potvrzujícím, že mají UVA a UVB filtr. Především řidiči by měli požadovat na své sluneční brýle antireflexní vrstvu, která minimalizuje odlesky a zlepšuje vidění. Ty nejkvalitnější (a nejdražší) sluneční brýle jsou vyrobené ze skla, ale tento materiál má kromě výhod (větší odolnost, jasnější vidění) také své nevýhody (především vyšší hmotnost oproti plastu). Například sportovci vyžadují, aby jejich sluneční brýle byly zároveň lehké a odolné, jasné vidění je pro ně často otázkou bezpečnosti a předpokladem pro vynikající sportovní výkon. Speciálně pro ně jsou dnes vyráběny kvalitní a lehké sluneční brýle z moderních plastů, polarizované (proti odleskům) a s ochrannou vrstvou proti poškrábání.
Co se týká designu, je nabídka slunečních brýlí doslova nepřeberná – od elegantních a nestárnoucích černo-černých variací, přes staronové zrcadlovky až k moderním vrtaným poloobroučkám s barevnými plastovými čočkami, které jsou teď právě hitem číslo 1.

Připraveno ve spolupráci s Danielem Szarvasem, Optik Spektrum, Vinohradská 65, Praha 2.
Reklama