Neexistují brýle, které by slušely každému, ale pro každého se dají najít takové obroučky, které mu padnou. Dnešní nabídka je skutečně široká, a to jak ve tvarech, barvách, materiálech, tak i v cenách. Ačkoli i brýle podléhají módě, vyplatí se vybírat spíš podle toho, jaký tvar se hodí k vašemu obličeji, než podle toho, co právě letí. S výběrem si nechte poradit od odborníka v optice, není na škodu vzít si s sebou na nákup „poradce“ – kamarádku, partnera, potomka, který vám se svým názorem poslouží lépe než sebelepší zrcadlo. Koneckonců, hodláte za brýle utratit nemalý peníz, tak se rozvážnost vyplatí…
Stejně jako módní návrháři i designéři brýlových obrouček se snaží přicházet stále s něčím novým. Některé tvary přetrvávají léta nebo slaví svůj návrat, jiné postupně vyklízejí pole (například klasické „lennonky“), aby se mohly objevit brýle tak avantgardní, až oči přecházejí a jen těžko se chce věřit, že by je někdo nosil mezi lidi. :-)

Momentálně jsou v kursu spíše obroučky menší a jemnější, které ocení především lidé, kteří mají více dioptrií. Čočka je v takových brýlích menší, tudíž lehčí a navíc odpadají starosti s jejími silnějšími okrajovými partiemi. Velkým hitem jsou brýle vrtané (bez obrouček), které se vyrábějí pouze za použití plastových čoček. Ty mají tu výhodu, že působí ve tváři velice odlehčeně a navíc je možné upravit tvar čočky na přání zákazníka. Skutečně in jsou brýle tzv. vázané, jejichž vrchní část tvoří kovová obroučka, ke které je brýlová čočka připevněna vlascem umístěným do vybroušené drážky na jejím spodním okraji. Také tyto brýle působí velice elegantně a lehce. V současné době se také opět nosí masivnější plastové obruby výrazných barev, které slouží především jako módní doplněk a velmi často si do nich zákazníci nechávají vsadit dioptrické sluneční čočky. Z materiálů vede pružná a tenká ocel následována tuhým a lehkým titanem. Jedinečnou záležitostí je materiál, kterému se říká titanflex nebo memoflex. Jedná se o slitinu titanu a jiných kovů, jejíž vlastností je vysoká pružnost, ale především tvarová paměť, díky které je možné obroučku doslova zmuchlat a ona se okamžitě vrátí do původního stavu. Na takové brýle si pak můžete doslova sednout, aniž byste se museli obávat o jejich osud.
Barvy – zejména u dámských kolekcí – nabízejí nepřeberné množství variant, od kovových odstínů přes modrou, červenou, zelenou až třeba po módní kombinaci stříbrné a zlaté barvy v matném provedení.

Připraveno ve spolupráci s Danielem Szarvasem, Optik Spektrum, Vinohradská 65, Praha 2.
Reklama