Už několik lidí se na mě obrátilo s dotazem, co jsme udělali proto, že jsem otěhotněla hned při prvním pokusu o umělé oplodnění. Statistiky jsou totiž dost neúprosné, většina pokusů končí, bohužel, nezdarem.
Myslím, že jsme hlavně měli hrozně moc štěstí. To za prvé.
Druhým důvodem, proč to vyšlo, byl možná i fakt, že už mám jedno podařené těhotenství za sebou, takže má děloha asi nebyla tolik „překvapená“, když se v ní najednou ocitla tři embrya. Už zřejmě věděla, o co „běží“, a nezareagovala na ně jako na cizí objekt (alespoň ne na všechny). Ani tento fakt se, bohužel, nedá nijak ovlivnit. Jestli se vajíčka uhnízdí nebo je tělo „vyvrhne“ ven, to není v moci žádného lékaře, to si příroda reguluje sama. Co se ovšem ovlivnit dá, a o tom chci psát, jsou další dvě lékařské metody, které jsme zkombinovali spolu s klasickým IVF, a které (podle mého doktora), zvýší úspěšnost jednoho pokusu téměř o 10%, tzn. z cca 30% na 40%. A to je fakt, který si myslím, rozhodně stojí za zvážení, když si uvědomíte, že v našem státě máme právo jen na tři hrazené pokusy o umělé oplodnění za život.
První metoda se nazývá intracytoplazmatická injekce, zkráceně ICSI. Spočívá v tom, že embryolog doslova vbodne jehlou jednu vybranou, silnou spermii přímo do vajíčka. (Pro srovnání u klasického IVF se spermie „vypustí“ na vajíčko a musí se snažit o oplodnění samy. Pokud jsou spermie příliš slabé, anebo má vajíčko „tvrdší skořápku“, nemusí k oplodnění vůbec dojít, anebo se sice podaří, ale „vyčerpaná“ spermie způsobí, že se vajíčko správně nedělí, nebo se dělení po čase zastaví ).Bohužel, ICSI není hrazena žádnou zdravotní pojišťovnou a nás vyšla na 7000 korun.
Druhá metoda, asistovaný hatching (AH) zvyšuje naději na zahnízdění už připravených embryí v děloze. Princip techniky spočívá v šetrném narušení obalu embrya mikropipetou nebo laserem. Za tuhle metodu jsme si připláceli 5000 korun, ale podle slov lékaře se hovořilo o jejím zlevnění, takže dnešní cena může být o dost zajímavější.
Možná vám tyto metody lékař hned při prvním pokusu sám nenabídne, já si ale myslím, že je rozhodně dobře vědět o těchto možnostech a zvážit, jestli uvedené postupy využít hned napoprvé, anebo to nejprve „risknout“ bez nich. V každém případě je umělé oplodnění dost náročná záležitost pro ženský organismus i pro psychiku obou potencionálních rodičů. A jestliže se pokus nepodaří, musí se na další čekat půl roku. Vím, že ceny za tyhle úkony jsou dosti vysoké. Taky jsme dlouho zvažovali, ale nakonec jsme se rozhodli udělat maximum možného už napoprvé a rozhodně nelitujeme. Za pár týdnů čekáme narození „výsledku“ našeho snažení.
Hrozně moc přeji všem, kteří se o miminko pokoušejí jakoukoliv cestou, aby se už brzy dočkali.

Lora
Reklama