Základní rozdíl je už v teplotě a způsobu tepla. Turecká lázeň má (stejně jako římská) vlhké teplo, páru a teploty dosahuji maximálně 50 st. celsia. A patří k ní nezbytně vonné oleje, aromatické přísady, pleťové masky, depilace, masáže atd.
Navíc je turecká lázeň zážitkem společenským a mnohdy i kulturním, často i požitkem pro milovníky architektury. Už v 18. století psala dcera knížete z Kentu, Lady Montegu: „Žádná část paláce se mi nelíbila tolik jako pokoje určené ke koupání... bazénky, studně a podlahy všechno z bílého mramoru... kohoutky na vodu ze zlata..."

Jak taková turecká lázeň probíhá?
HAMAM (lázeňský dům) je obvykle rozdělen do tří částí:
V CEMEKAN (turecky) nebo v MASLAHU (arabsky) se svlékáte za pomoci lazebnice, která vám pomůže ze šatů i pečlivě uložit věci do dřevěných přihrádek a vydá vám nespotřebovatelné množství ručníků, často různé barvy pro různé části těla... Na nohy dostanete pantofle na neuvěřitelně vysokých dřevěných podrážkách. Chrání vaše nohy před horkou vyhřívanou podlahou. Do této místnosti s útulnými kouty s měkkými lehátky se později vrátíte k odpočinku, k pití čaje a požívání dobrot, protože to patří také k orientální lázni.
Když si zaplatíte, můžete mít v lázních i svůj vlastní privátní pokojík k odpočinku. Ale mezi námi, bývá v nich nuda a otrava. Nezapomínejte, že v orientální lázni jsou pohlaví přísně oddělena, takže žádné představy o "odpočinku" ve dvou:-)
Další místnost se jmenuje SOGUKLUK (turecky) nebo AWWAL (arabsky). To znamená první. Přechodné místo, kde si máte zvyknout na vedro, které vás čeká v samotné lázni - vlastní potící hale. Dneska se zůstává v tomto "předpokoji" jen krátce. Ale dříve bylo pomalé zvykání na vedro lékařsky nařízeno (a i dnes pro mnohé jen k doporučení).
K pomalému ochlazováni dříve sloužila WASTAMI, arabsky "prostřední" (o něco teplejší než AWWAL). Pak měla taková lázeň čtyři teploty jako čtyři roční období.
Další hala, dnes obvykle třetí, ale tradičně čtvrtá, je vlastní lázeň, místo pocení a očisty HARARET (turecky) nebo HARARA (arabsky). Tady spočinete, nejlépe s několika přítelkyněmi, v různých malebných pózách na mramorových lavičkách a necháte se od lazebnic opečovávat a masírovat. Když je vám moc vedro, můžete se ochladit studenou proudící vodou. Mnohde i zaplavat si v bazénku.
Pravidelné očistné koupele žen byly v orientálních kulturách zcela samozřejmé, dokonce povinné, aby mohla být naplňována svátost manželská. V Evropě se na ně zapomnělo. Ale zkuste si takovou lázeň. Očištěné si pak můžete odpočinout v CEMEKAN, popít čaje a smlsnout si různých dobrot, popovídat....
Je-li vám to do Turecka daleko, navštivte turecké lázně v blízkém Německu, kde mají turečtí lazebníci konjunkturu. Nádherná lázeň je například v Bad Durkheimu na vinařské cestě, nebo v Berlíně.
Tak tedy: SULTANIM HAMAM SIHHATLAR OKUN, požehnání, které pronášeli lazebníci, když vás propouštěli ze svých blahodárných rukou: "Bůh požehnej vzácnému pánovi (dosaď dámě - pozn. VS) tuto koupel v blaženou hodinu.“

Věra Souradová, Kalifornie, USA